avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecerea la platitor de tva fara depasirea plafonului
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecerea la platitor de tva fara depasirea plafonului

Buna ziua
Am si eu o nelamurire
Am infiintat o firma in august 2012 si acum vreau sa trec la platitoare de tva prin optiune .Mentionez ca nu am depasit pragul de 65.000 euro .
Vreau sa stiu daca ma incadrez la atr 153 ,lit 1,alin a ?
Am fost la anaf de care apartin si o duduie de acolo mi-a inmanat o foicica pe care scrie unele documente si anume declarartia 098 si anexa acesteia ,copie dupa actele societatii ,istoric pe ultimii 5 ani al asociatilor .-pe foicica scria trecerea la tva cf art mai sus mentionat dar scrie la infiintare .
Eu am deja cateva luni ((((
Ma puteti lamuri ca pe cine am intrebat . anume vreo 3 contabili nu stiu ce sa imi spuna ((
Si vine neaparat garda ?Imi verifica si actele sau doar verifica daca exista sediul???????
In cate zile primesc raspunsul dupa depunerea acetelor la anaf -le trimit prin posta cu confirmare de primire .....
Multumesc mult si astept raspuns

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Cel mai recent răspuns: merielenis , utilizator 12:59, 27 Februarie 2013
merielenis a scris:

Buna ziua
Am si eu o nelamurire
Am infiintat o firma in august 2012 si acum vreau sa trec la platitoare de tva prin optiune .Mentionez ca nu am depasit pragul de 65.000 euro .
Vreau sa stiu daca ma incadrez la atr 153 ,lit 1,alin a ?
Am fost la anaf de care apartin si o duduie de acolo mi-a inmanat o foicica pe care scrie unele documente si anume declarartia 098 si anexa acesteia ,copie dupa actele societatii ,istoric pe ultimii 5 ani al asociatilor .-pe foicica scria trecerea la tva cf art mai sus mentionat dar scrie la infiintare .
Eu am deja cateva luni ((((
Ma puteti lamuri ca pe cine am intrebat . anume vreo 3 contabili nu stiu ce sa imi spuna ((
Si vine neaparat garda ?Imi verifica si actele sau doar verifica daca exista sediul???????
In cate zile primesc raspunsul dupa depunerea acetelor la anaf -le trimit prin posta cu confirmare de primire .....
Multumesc mult si astept raspuns


Am primit confirmarea de primire a actelor de cei de la Anaf in data de 18.02 ,dar deocam data nici un semn ......Cat mai dureaza .....nu stie cineva ???????


Trebuie sa ma duc personal la ei sa vad daca toate actele sunt in regula ?Sau ma anunta ei ?????Trimit ceva daca mai lipseste vreun act ???

Pe cine am intrebat mi-a zis ca trebuie sa astept ,altcineva ca trebuie sa ma duc sa il ridic ca nu trebuie sa vina in control nimeni ................

Chiar nu mai stiu .............

Astept raspuns URGENT de la cineva care a trecut prin asa ceva ................

Daca doriti facem schimb,eu nu mai stiu cum sa ma scot de la plata tva si dumneavoastra v-o cautati cu lumanarea.Sper sa nu va suparati,dar inca nu am intalnit pe cineva care sa se ceara sa plateasca tva benevol.
Noi lucram cu societati comerciale si fac nazuri ca nu suntem platitori de tva .......
Multumesc

Astept lamuriri
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2013
merielenis, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Microintreprindere sau platitoare de impozit pe profit kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O firma infiintata in 2006, care a avut activitatea suspendata si a reluat activitate pe 10.01.2013, trebuie trecuta la ... (vezi toată discuția)
Declaratia 020 elfa64 elfa64 In decembrie am obtinut o suma mica dintr-un contract ocazional pe DDA (mult sub limita de TVA). In aceste conditii mai e nevoie sa depun 020?:sorry: (vezi toată discuția)
Factura prestãri servicii intracomunitare laurentiu.mihai laurentiu.mihai Salut, Am o mică întrebare. Am un PFA neplătitor de TVA pe partea de consultanţă de marketing şi acum am prins un contract cu o firmă din Polonia. ... (vezi toată discuția)