Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... buna reputatie inm
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

buna reputatie inm

Daca ai avut dosar intocmit pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice si ti s-a dat o scoatere de sub up mai poti face dovada bunei reputatii pentru inscrierea la inm? In cazul in care promovezi examenul scris? Problema subzista intrucat nu au trecut 3 ani de la incidentul nefericit.

Sincer nu cred ca indeplinesti conditiile de buna reputatie.
Din cate am auzit practica INM/CSM este de a respinge

important este si temeiul de scoatere...daca este pe bindice 1 nu prea ai sanse...
daca este pe lit a, c...poate ca da

nu vad totodata care este ideea cu cei 3 ani...te gandesti la reabilitare?
caci daca da, atunci iti spun ca au fost cazuri cand chiar daca a intervenit reabilitarea tot nu a fost indeplinita conditia...si s-a respins...in fine, succes si sper sa nu fie cazul...

Gabriela Pintea, Consilier juridic
in regulament parca scrie ca trebuie sa treaca 5 ani de la ordonanta / hotararea prin care a fost aplicata sanctiunea cu caracter administrativ , iar in cazul in care este vorba de o hotarare de condamnare penala , se iau in calcul mai multe criterii, timpul scurs de la condamnare , gravitatea faptei , imprejurarile in care a fost comisa , etc.........
Csorin, utilizator
stii ceva detalii despre andreea? cu intrebarea ei? este cumva dintre cei admisi la examen in cele 55 de locuri?
av.lucianmihai a scris:

stii ceva detalii despre andreea? cu intrebarea ei? este cumva dintre cei admisi la examen in cele 55 de locuri?

nu stiu , nu o cunosc , eu am precizat doar ce i mi aminteam din regulament , si am indemnat indirect la citirea prevederilor regulamentului , mai degraba decat a primii sfaturi ''juridice'' pe forum.
Csorin, utilizator
daca ai la serviciu apreciere mediu e caz de respingere?
ce alte cazuri care aparent sunt mai putin grave, dar INM nu le accepta??