avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... dreptul la doua grade de jurisdictie in materie penala
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

dreptul la doua grade de jurisdictie in materie penala

Protocolul nr. 7
Art. 2 Dreptul la două grade de jurisdicţie în materie penala

1. Orice persoană declarată vinovată de o infracţiune de către un tribunal are dreptul
să ceară examinarea declaraţiei de vinovăţie sau a condamnării de către o jurisdicţie
superioară. Exercitarea acestui drept, inclusiv motivele pentru care acesta poate fi exercitat,
sunt reglementate de lege.
2. Acest drept poate face obiectul unor excepţii în cazul infracţiunilor minore, aşa
cum acestea sunt definite de lege, sau când cel interesat a fost judecat în primă instanţă de
către cea mai înaltă jurisdicţie
ori a fost declarat vinovat şi condamnat ca urmare a unui
recurs împotriva achitării sale.

Daca cineva a fost achitat in prima instanta de un complet de 3 judecatori ai ICCJ este permis de conventia CEDO ca alti 5 judecatori tot ai ICCJ sa se pronunte asupra vinovatiei sau nevinovatiei sale? Din art. 2.2 inteleg ca daca cineva e condamnat in prima instanta de ICCJ nu ar mai avea dreptul la recurs pentru ca nu exista jurisdictie superioara. Dar daca e achitat in prima instanta de ICCJ?
Cel mai recent răspuns: tony_m , utilizator 21:17, 2 Martie 2013
Stimat forumist,

Nu știu ceea ce aveți dvs în vedere, dar vă înșelați. ICCJ poate judeca, atunci când este cazul, în cele două grade de jurisdicție, fond - recurs.

Astfel, de pe însuși site-ul ÎCCJ, observăm:

Conform Legii nr.304/2004, republicată, privind organizarea judiciară, Secţia penală judecă:

1. în primă instanţă, procesele şi cererile date prin lege în competenţa de primă instanţă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie;
...

2.recursurile, în condiţiile prevăzute de lege;
...
c) recursurile împotriva hotărârilor penale pronunţate, în primă instanţă, de secţia penală a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, precum şi alte cazuri prevazute de lege.\"


În ceea ce privește compatibilitatea prevederilor interne cu Convenția Europeană, mai precis cu Protocolul 7 Art. 2, se poate aduce ușor următorul argument:

Dacă este o problemă în acest sens - cele cu legislația pot fi chiar probleme sistemice - cam câte încălcări ale Convenției cu privire la acest gen de violări, de către Statul Român, puteți expune?


Prin urmare, stimat forumist,
multe probleme are România față de respectarea Convenției, dar în acest caz, eu nu văd a exista una.

Cu stimă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Martie 2013
andreigrigoriu, moderator
Sincer sa fiu nu vad nici eu nicio incalcare a Conventiei. L-am auzit pe Becali la televizor ca vrea sa faca plangere la CEDO ca a fost achitat de judecatorii celei mai inalte jurisdictii. Ma gandeam ca o fi fost sfatuit de avocatii lui sa faca plangerea pe argumentul asta si ca o fi ceva adevar si eram curios daca asa e.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Martie 2013
tony_m, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ultimul recurs liviu_dan liviu_dan Am facut recurs la Curtea de Apel si mi s-a respins ca nefondat. Unde si cum mai pot face recurs dupa raspunsul dat de Curtea de Apel? (vezi toată discuția)
Gigi becali condamnat 3 ani inchisoare cu executare CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Interesant este faptul ca a fost achitat de prima instanta iar instanta superioara l-a gasit vinovat cu majoritate de voturi. Problema ridicata de avocatul ... (vezi toată discuția)
Vreau sa dau statul romanin judecata la cedo alinc77 alinc77 Ma numesc Alin si sunt din Sibiu. Acum 3 ani familia mea a fost implicata intr-un accident de masina. Un sofer turc de tir ne-a lovit din spate in timp ce ... (vezi toată discuția)