Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren

un teren vandut in anul 1985 printr-un inscris sub semnatura privata este valabil??
utilizator_86, utilizator
doar ca promisiune de vanzare, dreptul de proprietate asupra imobilelor se transmit doar prin inscris autentic (la notar) sau prin hotarare judecatoreasca care sa tina loc de contract autentic de vanzare
Da, acum.
Dar in 1985 era in vigoare legea 58 din 1974 si daca faceai actul la notar terenul devenea al statului, motiv pentru care s-a facut un act sub semnatura privata.
Acel act, din 1985 este totusi valabil?
Este valabil la acest moment, dar nu este suficient!

Va trebui sa obtineti o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act de vanzare-cumparare.
Daca imobilul a fost posedat din 1985 pana in prezent in mod continuu, neconturbat, neviciat, pasnic si sub nume de proprietar, in hotare distincte de ale altor proprietari, puteti invoca in instanta , eventual, uzucapiunea ca mod de dabandire a dreptului de proprietate asupra imobilului in intregul sau.