Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Corectii contabile. Tranzactii comerciale intre parti ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Corectii contabile. Tranzactii comerciale intre parti afiliate

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o opinie referitor la tranzactiile comerciale intre partile afiliate.
Este eronata inregistrarea prin conturile 4111 sau 401?
Buna seara,

In opinia mea nu este eronata aceasta inregistrare, deoarece potrivit punctului 188, alineatul (1) din OMFP 3055/2009, contabilitatea furnizorilor si clientilor, a celorlalte datorii si creante se tine pe categorii, precum si pe fiecare persoana fizica sau juridica.
Daca lecturati intregul pasaj destinat contabilitatii tertilor din ordin, nu veti regasii prevederi speciale pentru evidentierea distincta a tranzactiilor cu partile afiliate.

Pentru mai multe detalii despre legislatia incidenta acestor tipuri de tranzactii, cititi si aici www.avocatnet.ro/content/for...

Numai bine
Am intrebat tocmai pentru ca am gasit in OMF ca prin contul 411 si 401 nu se inregistreaza tranzactiile cu partile afiliate , acestea inregistrandu-se prin 451 . Nu am stiut nici eu pana acum si am inregistrat prin 401 si 411.

Din grupa 45 "Grup si actionari/asociati" fac parte:
Contul 451 "Decontari între entitatile afiliate"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta operatiilor între entitatile afiliate.
Contul 451 "Decontari între entitatile afiliate" este un cont bifunctional.
În debitul contului 451 "Decontari între entitatile afiliate" se înregistreaza:
- sumele virate altor entitati afiliate (512);
- sumele cuvenite din vânzari de bunuri si prestari de servicii catre entitati afiliate,
precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta (701 la 708, 4427);
- pretul de vânzare al imobilizarilor corporale si necorporale cedate entitatilor afiliate,
precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta (758, 4427);
- pretul de vânzare al imobilizarilor financiare cedate la entitati afiliate (764);
- dividende aferente investitiilor detinute la entitati afiliate (761, 762);
- valoarea creantelor reactivate (754);
- valoarea despagubirilor, amenzilor si penalitatilor datorate de entitatile afiliate (758);
- dobânzile cuvenite aferente împrumuturilor acordate entitatilor afiliate (766);
- diferentele favorabile de curs valutar aferente datoriilor în valuta fata de entitatile
afiliate, la decontarea acestora (765);
- diferentele favorabile aferente datoriilor fata de entitatile afiliate, cu decontare în
functie de cursul unei valute, la decontarea acestora (768);
- diferentele favorabile de curs valutar la finele lunii, respectiv la închiderea
exercitiului financiar, din evaluarea soldului în valuta, aferent decontarilor fata de entitati
afiliate (765);
- diferentele favorabile aferente soldului decontarilor fata de entitati afiliate, cu
decontare în functie de cursul unei valute, la finele lunii, respectiv la închiderea
exercitiului financiar (768).
În creditul contului 451 "Decontari între entitatile afiliate" se înregistreaza:
- sumele încasate de la alte entitati afiliate (512);
- valoarea imobilizarilor facturate de furnizori - entitati afiliate sau a serviciilor prestate
de terti pentru realizarea acestor imobilizari (203, 205, 208, 211, 212, 213, 214, 231,
233);
- valoarea la pret de cumparare sau standard (prestabilit) a materiilor prime,
materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar etc. primite de la
entitati afiliate (301, 302, 303, 308, 361, 368, 371, 381, 388);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta furnizorilor (4426);
- dobânzile datorate aferente împrumuturilor angajate (666);
- încasarea dividendelor din participatii (512);
- valoarea debitelor scazute din evidenta (654);
- diferentele nefavorabile aferente creantelor în valuta fata de entitatile afiliate, cu
ocazia decontarii acestora (665);
- diferentele nefavorabile aferente creanttelor fata de entitatile afiliate, cu decontare în
functie de cursul unei valute, cu ocazia decontarii acestora (668);
- diferentele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valuta, înregistrate
la finele lunii, respectiv la închiderea exercitiului financiar (665);
- diferentele nefavorabile aferente soldului decontarilor cu entitatile afiliate, cu
decontare în functie de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la
închiderea exercitiului financiar (668).
Soldul debitor al contului reprezinta creantele entitatii, iar soldul creditor, datoriile
entitatii în relatiile cu entitatile afiliate.
Iulian MANEA, Contabil
Nu este o tragedie asa mare ca nu le-ati inregistrat prin 451, dar este bine ca de aici incolo s-o faceti si, eventual, sa reglati si din urma.
Multumesc, dar din urma am depus bilanturi. Iar bilanturile au fost auditate. Pe parcursul anilor am avut doua societati de audit dar nici una nu s-a sesizat.
Se poate intampla ca cei care au facut auditul sa scape din vedere afilierea daca nu au fost avertizati in acest sens si, asa cum am spus mai sus, nu este foarte grava contarea pe alte conturi atata vreme cat nu s-a facut in scopul obtinerii unor beneficii frauduloase.

In ce priveste reglarea, eu m-am referit la inregistrarile din anul acesta prin mutarea soldurilor de la 01/01/2013 din alte conturi (eventual si rulajul daca nu se poate reface) in 451.