Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare autoturism in leasing financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare autoturism in leasing financiar

Am primit de la firma de leasing o lista de inventar pentru autoturismul achizitionat in baza unui contract de leasing financiar.
Valoarea contabila este trecuta in euro si in lei la cursul de la 31.12.2009.
Este pentru prima data cand primesc o astfel de fisa.
De obicei, primeam o lista de inventar cantitativa si un extras de cont cu valorea reevaluata a restului de achitat din valoarea contractului.
Daca puteti sa ma lamuriti in aceasta problema, va multumesc anticipat!:)
Contul 768 "Alte venituri financiare"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența veniturilor financiare, altele decât cele
înregistrate în celelalte conturi din această grupă.
Contul 768 "Alte venituri financiare" funcționează similar celorlalte conturi din
grupa 76 "Venituri financiare".
În creditul contului 768 "Alte venituri financiare" se înregistrează:
- diferențele favorabile aferente furnizorilor și creditorilor cu decontare în funcție
de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii, respectiv la
închiderea exercițiului financiar, sau cu ocazia decontării lor (401, 404, 408, 419,
462);
- diferențele favorabile aferente datoriilor din leasing financiar exprimate în lei, a
căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea
acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (167);
- diferențele favorabile aferente clienților și debitorilor, a căror decontare se face
în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii,
respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau cu ocazia decontării lor (411, 418,
409, 461, 512);
- diferențele favorabile aferente creanțelor din avansuri acordate furnizorilor de
imobilizări, exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei
valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii, respectiv la închiderea
exercițiului financiar (232, 234);
- diferențe favorabile aferente datoriilor față de entitățile afiliate și entitățile legate
prin interese de participare, cu decontare în funcție de cursul unei valute, rezultate
din evaluarea acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar,
sau cu ocazia decontării lor (451, 453);
- diferențele favorabile aferente creanțelor față de entitățile afiliate și entitățile
legate prin interese de participare, precum și a creanțelor imobilizate, a căror
decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora
la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau cu ocazia decontării
lor (451, 453, 267, 512);
- diferențele favorabile din evaluarea, la încheierea exercițiului financiar, a
valorilor mobiliare pe termen scurt admise la tranzacționare pe o piață
reglementată (501, 506).
Contul 668 "Alte cheltuieli financiare"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor financiare, altele decât cele
înregistrate în celelalte conturi din această grupă.
Contul 668 "Alte cheltuieli financiare" funcționează similar celorlalte conturi din
grupa 66 "Cheltuieli financiare".
În debitul contului 668 "Alte cheltuieli financiare" se înregistrează:
- diferențele nefavorabile aferente furnizorilor și creditorilor, a căror decontare se
face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii,
respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau cu ocazia decontării lor (401, 404,
408, 419, 462, 512);
- diferențele nefavorabile aferente datoriilor din leasing financiar, exprimate în lei, a
căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea
acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (167);
- diferențele nefavorabile aferente clienților și debitorilor, a căror decontare se
face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii,
respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau cu ocazia decontării lor (411, 418,
409, 461);
- diferențele nefavorabile aferente creanțelor din avansuri acordate furnizorilor de
imobilizări, exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei
valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii, respectiv la închiderea
exercițiului financiar, sau cu ocazia decontării lor (232, 234);
- diferențele nefavorabile aferente datoriilor față de entitățile afiliate și entitățile
legate prin interese de participare exprimate în lei, a căror decontare se face în
funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora la finele lunii,
respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau cu ocazia decontării lor (451, 453,
512);
- diferențe nefavorabile aferente creanțelor față de entitățile afiliate și entitățile
legate prin interese de participare, precum și a creanțelor imobilizate, exprimate în
lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din
evaluarea acestora la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau
cu ocazia decontării lor (451, 453, 267);
- diferențele nefavorabile din evaluarea la încheierea exercițiului financiar, a
valorilor mobiliare pe termen scurt admise la tranzacționare pe o piață
reglementată (501, 506).
corina61 a scris:

Am primit de la firma de leasing o lista de inventar pentru autoturismul achizitionat in baza unui contract de leasing financiar.
Valoarea contabila este trecuta in euro si in lei la cursul de la 31.12.2009.
Este pentru prima data cand primesc o astfel de fisa.
De obicei, primeam o lista de inventar cantitativa si un extras de cont cu valorea reevaluata a restului de achitat din valoarea contractului.
Daca puteti sa ma lamuriti in aceasta problema, va multumesc anticipat!:)

Firmele de leasing (ca toate firmele , de altfel) sunt obligate sa efectueze inventarul anual. Masina luata de dv.in leasing este - in continuare - in evidenta firmei respective. Normal ar fi ca sa va fi solicitat sa le confirmati lista lor de inventar, respectiv ca masina este in evidenta contabila.