Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a II de munca nu e recunoscuta la dosar de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a II de munca nu e recunoscuta la dosar de pensionare

Buna ziua. Tatal meu tocmai a finalizat dosarul de pensionare si nu i s-a luat in calcul gr a II a de munca pt 20 de ani de vechime ca strungar. in total are 34 de ani vechime, s-a pensionat pe caz de boala si doresc sa stiu ce se poate face ref la acestia 20 de ani de gr a II a. Pe cartea de munca e trecuta grupa, la fel si adev de la societatea la care a lucrat sunt in regula.
va multumesc.
Trebuie sa precizati din raspunsul casei de pensii, motivul (art. din Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 invocat) pentru care nu s-a luat in calcul grupa de munca.
Buna seara,
Intamplator m-am interesat curand pentru cineva la Casa de Pensii din judetul nostru si iata raspunsul lor:

"Urmarea a e-mailui dvs. inregistrat la Casa Judeteana de Pensii Tulcea la nr. 4110/18.02.2013, va comunicam:
1) Conform anexei nr. 5 la Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, in functie de data dvs. de nastere (05.08.1959), va puteti pensiona la limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare de 61 ani si 6 luni(05.02.2021), daca aveti un stagiu min. de cotizare de 15 ani (aveti).
Din datele transmise rezulta ca ati lucrat 20 ani in grupa a II a de munca(daca grupa de munca nu este consemnata in carnetul de munca, trebuie sa prezentati adeverinte de la angajatori intocmite conform anexei nr. 14 la HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a legii nr. 263/2010).
Conform art. 55(1) din Legea nr. 263/2010, pentru cei 20 ani lucrati in conditii deosebite(daca rezulta din documente), varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani si 6 luni. Adica va puteti pensiona la limita de varsta la 57 ani (61ani, 6 luni - 4ani, 6 luni=57ani).

2) Pentru pensionare anticipata partiala: cu cel mult 5(cinci) ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, adica la 56 ani si 6 luni (61 ani si 6 luni - 5 ani =56 ani si 6 luni), in conditiile in care aveti un stagiu complet de cotizare de 31 ani si 6 luni, fara stagiu asimilat (facultate, armata).

Casa Judeteana de Pensii Tulcea
Director Executiv Adj.,
xxxxxxxxxxxxxxxxxx "
Mult succes!
petitemichele, utilizator
am revenit cu mai multe date...adv de la soc eliberata in 2010, spune ca: " temeiul juridic al incadrarii in gr a II de munca il reprez ordinul nr 50/1990, anexa 2, poz 160". iar raspunsul din decizie spune : "sporul de conditii grele din adv nr........nu a fost luat in calcul la determinarea punctului mediu anual, deoarece temeiul legal este eronat " Mentionez ca i s-a aprobat dosarul de pensie (care e pe caz de boala), doar ca nu i s-au considerat acesti 20 ani ca gr II a. Ce se poate face? Va multumesc
Din formularea dvs. inteleg ca adeverinta emisa de firma continea referiri la grupa de munca si la sporul de conditii grele de munca (se acorda procentual la salariul de baza).
Raspunsul casei de pensii se refera doar la sporul pentru conditii grele, pentru care nu se mentioneaza temeiul legal.
Referirea la ord. 50/ 1990 este numai pentru grupa de munca. Grupa de munca se regaseste in pensie la vechime totala (in cazul dvs.+ 5 ani fata de anii efectiv lucrati) si in punctajul anual pentru perioada lucrata, respectiv 0,25 % pentru fiecare ana lucrat in grupa de munca, adaugat la punctajul mediu anual.
Trebuie adusa alta adeverinta care sa mentioneze temeiul legal in baza caruia s-a acordat sporul pentru conditii grele de munca si apoi solicitati recalcularea pensiei.
Grupa de munca si sporul pentru conditii grele de munca sunt notiuni diferite.
Buna ziua. Asta incerc sa va spun, ca acesti 5 ani pe care spuneti ca trebuie sa-i regasesc la vechime totala...nu sunt trecuti. Adv de la locul de munca unde s-a facut ref la ord 50/1990 (anexa 2, poz 160) nu i-a fost primita la dosar. I s-a spus ca trebuie sa solicite o alta adv de la locul de munca si ca trebuie modificata poz 160...din acest motiv nu s-au luat in considerare cei 20 ani gupa a IIa in baza acestui ordin , despre care de altfel nu am gasit nicaieri sa ma documentez de poz 160, se pare ca s-a modificat legea. La locul de munca i s-a zis ca nu se poate modifica nimic. Si de aici intrebarea? Ce sa fac si cui sa ma adresez?
Pentru a fi mai explicita ...va scriu ce apare pe decizie la stagiu cotizare.
Stagiu total de cotizare realizat, 34 ani, 9 luni, 9 zile din care,
- cond normale de munca, 26 ani, 6 luni, 9 zile
- in gr II (lg 3/1977), 5 ani, 4 luni, 13 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca, 1 an, 3 luni
- perioade asimilate, 1 an, 3 luni, 15 zile
- stagiu aferent perid incap temporara munca, 4 luni, 2 zile.
Mai tb sa va spun ca in afara de acesti 20 de ani de gr a IIa, mai are vechime de 5 sau 6 ani (nu mai stiu exact), tot de gr a IIa ( intuiesc ca sunt cei 5 ani, 4 luni si 13 zile din sit prez mai sus. Oare gresesc? Poate imi explicati si inteleg mai bine de aceasta data...Multumesc mult