Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Auto inregistrat pe PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Auto inregistrat pe PFA

Buna ziua,
As dori daca puteti sa ma ajutati intr-o problema: am achizitionat pe pfa un autoturism in anul 2012 pe care l-am vandut dupa 4 luni de la achizitionare. Precizez ca autoturismul a fost achizitionat cash, la mana a 2-a. In aceste 4 luni, am achitat taxa de poluare, rca, rovigneta, i-am schimbat piese, etc. Intrebarea ste: cum trec in evidenta contabila aceste cheltuieli facute pt acest auto, reamintind ca l-am si vandut intre timp....
Multumesc
Daca ati vandut autoturismul nu inseamna ca cheltuielile facute nu se mai inregistreaza. De fapt, acestea trebuiau inregistrate la data respectiva.

ATENTIE! Aceste cheltuieli sunt deductibile in proportie de 50% la calculul impozitului pe venit.