Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcul cota parte din succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcul cota parte din succesiune

Avem un intreg, doi parinti si trei copii.
Unul din parinti decedeaza.
Care este cota parte ce revine fiecaruia dupa deschiderea succesiunii ?
Un avocat mi-a spus ca 1/8 altul ca 1/4, notarul a spus cate 1/3 din jumatatea intregului.
Exista vreo formula de calcul, rationament, etc, ? Trei pareri diferite si o maaaareee nelamurire.
Pe acest forum exista cineva care poate raspunde corect la o astfel de intrebare ? Multumiri anticipate.
Pai:
1. Sotul supravietuitor detine 1/2 din total.

2. Art. 972 NCC.

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Asadar sotul supravietuitor ramane cu 1/2 din total + 1/4 din partea celui decedat, restul de 3/4 din cota celui decedat se va imparti intre cei 3 copii.

Sotul supravietuitor: 5/8
Copil 1: 1/8
Copil 2: 1/8
Copil 3: 1/8

Este parerea unui student la drept ... :P Astept si parerea unui avocat cu experienta...chiar sunt curios daca lucrurile stau asa cum credeam de mult...
Tirlea Andrei, Consilier juridic
Avem A care decedeaza . El are ca mostenitori pe B sot supravietuitor si C1 C2 si C3 copii acestora.
Cota ce le revine acestora din masa succesorala a defunctului A este 1/4 pt fiecare mostenitor!.
Certificatul de mostenitor va arata asa B in calitate de sot supravietuitor 1/4 , C1 fiu 1/4 C2 fiu 1/4 C3 fiu 1/4.

Daca bunul era comun, in masa succesorala intra doar 1/2 din bun, restul de 1/2 apartine sotului supravietuitor.
Astfel ca aceste cote in acest caz se vor scrie in certificatul de mostenitor la fel ca mai sus, insa la un eventual partaj sau instrainare cotele ce se vir partaja sau instraina din intregul bun imobil sunt Sotia suoravietuitoare 5/8 si copii cate 1/8.

Asta v o spune ....un notar ...:)
Daca se recasatoreste dupa moatea sotiei iar dupa aceasta nu exita succesiune si noua sotie vine cu un copil din alta casatorie si mai construieste ceva dupa moartea sotului cum se procedeaza?

Tirlea Andrei a scris:

Pai:
1. Sotul supravietuitor detine 1/2 din total.

2. Art. 972 NCC.

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Asadar sotul supravietuitor ramane cu 1/2 din total + 1/4 din partea celui decedat, restul de 3/4 din cota celui decedat se va imparti intre cei 3 copii.

Sotul supravietuitor: 5/8
Copil 1: 1/8
Copil 2: 1/8
Copil 3: 1/8

Este parerea unui student la drept ... :P Astept si parerea unui avocat cu experienta...chiar sunt curios daca lucrurile stau asa cum credeam de mult...

Cota sotului va fi mostenita de sotia nr.2 si copiii defunctului.
La decesul sotiei, cota sa va fi mostenita de copiii ei.
Va multumesc mult

raluk0207 a scris:

Cota sotului va fi mostenita de sotia nr.2 si copiii defunctului.
La decesul sotiei, cota sa va fi mostenita de copiii ei.