Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CALCUL COTE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CALCUL COTE MOSTENIRE

Buna ziua
Apelez la amabilitatea dvs., cu urmatoarea intrebare privind calculul cotelor:
Daca Sotul T decedeaza in 94 si se intocmescte Certific de Mostenitor cu urmatorul bun: cota de 1/2 din imobilul casa pentru mostenitorii:
Sotie supravetuit cu cota de 2/8
Copilul C1 cu cota de 3/8
Copilul C2 cu cota de 3/8. (Aceste cote sunt corect stabilite si cum au fost stabilite ?, temeiul legal).
Casa a fost cumparata imoreuna 1/2 pt fiacare sot.
---------------------------------------------------------------------------
Ulterior in 95 decedeaza si Sotia L, pentru care nu dezbate mostenirea.
Dupa aceasta vin copii C1 C2 si C3 ( copilul C3, care nu a fost declarat in Cetific de Mostenit de mai sus din 94).
Rugamintea este care sunt cotele legale in situatia de mai sus pentru fiecare copil C1 C2 si C3 (C3 nu a fost declarat in CM ul din 94.
Va rog un calcul detaliat dac se poate cu o oarecare explicitare.
VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AJUTOR !!!
In mod egal, cate 1/3.
Nu prea inteleg situaţia copilului C3,
De ce nu a fost declarat ?
Nu poate fi 1/3 deoarece el la Mostenirea din 94 nu a fost cuprins in CM ul respectiv, el vine doar dupa mana L
Pai de ce C3 nu a fost declarat cand s-a dezbătut succesiunea după tata?
C3 e doar copilul mamei?

Cu privire la prima situație, da, cotele sunt calculate corect.
Imobilul a fost dobândit de soti in timpul căsătoriei, deci e bun comun.
Ca atare, masa succesorala după sot se compune din jumătate.
Aceasta jumătate se împarte intre soția supraviețuitoare (1/4 sau 2/8) și cei 2 copii (3/4, adică 3/8 fiecare).
Ulterior cei 2/8 ai soției se adaugă la jumătatea ei din imobil.
Vom avea 2/8 + 1/2= 5/8.
Deci raportat la intreg soția va avea 5/8, iar copiii 3/8 (3/16 fiecare )
ok
va multumesc pentru ajutor
E ok am inteles
Dar copilul C culege tot / in conditiile in care nu primit nimic din cota de 1/2 de la tata si a atacat acel CM si a ramas valabil.
El nu ia 3/16...cat ia in acst caz ?
Va ,ultumesc mlt !
Copilul C3 primește dupa mama lui o cota egala cu a fraților săi : C1 si C2. Cu siguranța este conceput de mama din alta căsătorie si nu a fost înfiat de tatal celorlalți doi frați. Alta explicație legala nu exista pentru care nu vine la moștenirea tatălui.