Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia de copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia de copii

Daca o familie a plecat in strainatate impreuna cu copii minori,trebuie sa renunte la alocatia pentru copii si care este procedura?
Multumesc.
O zi buna va doresc!
Alocatia de stat pentru copii se acorda pentru toti copii fara discriminare pana la varsta de 18 ani care locuiesc pe teritoriul Romaniei.
In cazul in care sunteti plecati impreuna cu copii in strainatate, puteti solicita renuntarea la acest drept pe perioada cat va aflati pe teritoriul altui stat .
In acest sens veti formula o cerere catre Agentia judeteana de prestatii sociale si Inspectie sociala din judetul; dumneavoastra, prin care veti solicita renuntarea la alocatia de stat pentru copii. de la data.........
SILVIA HORVATH a scris:

Alocatia de stat pentru copii se acorda pentru toti copii fara discriminare pana la varsta de 18 ani care locuiesc pe teritoriul Romaniei.
....

Legea nr.61/1993:
Art. 1
(1) Se instituie alocatia de stat pentru copii ca forma de ocrotire a sttului acordata tuturor copiilor, fara discriminare.
(2) Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii toti copiii in varsta de pana la 18 ani.
(3) Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau postliceal, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.
(4) Tinerii prevazuti la alin. (3) care repeta anul scolar nu beneficiaza de alocatie de stat, cu exceptia celor care repeta din motive de sanatate, dovedite cu certificat medical.

Art. 2
Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii si copiii cetatenilor straini si ai persoanelor fara cetatenie rezidenti, in conditiile legii, in Romania, daca locuiesc impreuna cu parintii.

Asadar, legea nu conditioneaza acordarea alocatiei pentru copii numai daca locuiesc in Romania.