Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala femei

Pot iesi la pensie anticipata partiala avand 30 ani si trei luni vechime in munca?
Sunt nascuta pe 08-Nov-1958.
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 3 luni, in februarie 2020;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 3 luni, in februarie 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in februarie 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 3 luni (va mai trebuie 12 luni)
buna ziua,daca sunt nascuta pe 31 august 1958 si am 31,2 luni de munca cand ma pot pensiona anticipat partial?anul acesta dupa legea din 2001 sau anul viitor?
Conditii:
-Varsta 56 de ani si 2 luni.
-Stagiu 31 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea va fi de 45%.
Daca sunt nascuta in data de 23.04.1960 pot sa ies la pensie anticipata partial?
Conditii de indeplinit:
Varsta 56 de ani si 9 luni.
Stagiu 31 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.