Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala femei

Pot iesi la pensie anticipata partiala avand 30 ani si trei luni vechime in munca?
Sunt nascuta pe 08-Nov-1958.
Buna ziua! Sunt nascuta pe data de 18 luna 7 an 1957. Am vechime in campul muncii de 38 ani si 10 luni si 10 zile .Cand pot sa depun dosarul pentru pensie anticipata fara penalizare? Dupa ce depun dosarul mai trebuie sa lucrez pana la venirea deciziei? Multumesc!
Conditia de varsta de 55 de ani si 10 luni este indeplinita.
Conditia de stagiu de 38 de ani si 10 luni este indeplinita,daca nu aveti stagiu asimilat.
Puteti depune dosarul cand doriti.
Puteti lucra pana la sosirea deciziei.
Pensia va fi pusa in plata dupa incetarea CIM.
Perioada lucrata pana la sosirea deciziei va intra in calcul la momentul cand treceti la limita de varsta.
Buna ziua ! Sunt nascuta pe 27 februarie 1957 si angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata, din data de 06 ianuarie 1986. As dori sa aflu cand pot depune dosarul pentru pensie partiala anticipata si care va fi procentul de penalizare pana la implinirea varstei limita.
Va multumesc anticipat !

1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca lucrati neintrerupt din ianuarie 1986 si pana astazi ar fi cam 28 de ani si 7 luni de stagiu de cotizare la pensie.

3. Ati putea sa solicitati pensie anticipata partiala oricand daca ati avea un stagiu de cotizare de 30 de ani si 8 luni (mai aveti nevoie de 2 ani si 1 luna).

4. Deocamdata puteti solicita doar pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 8 luni, in octombrie 2017.