Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Retinere din salariu a contravalorii EIP
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Retinere din salariu a contravalorii EIP

In cazul in care un slariat vine si solicita anterior expirarii periodei de utilizare a EIP
acestuia i se poate retine pe statul de plata in mod legal contravaloarea neamortizata a vechiului EIp?
Ca sa fiu mai explicit va prezint urmatoarea situatie :
1 salariatul primeste combinezon de protectie in data de 01 Ianuarie a carui valoare este de 60 ron
2 durata de utilizare a EIP este de 6 luni (stabilita prin documentul de evaluare si acordare a EIP, conform legislatiei)
3.salariatul se prezinta la angajator pe data de 01 aprilie, deci dupa numai trei luni si solicita un alt EIP pentru ca combinezonul i s-a deteriorat,
4. angajatorul ii spune ca i acorda un alt combinezon dar numai cu conditia incheierii unui acor cu slariatului prin care acestuia i se va retine pe statul de plata contravaloarea neamortizata a EIP, adica 30 ron
I
Va multumesc si astept un raspuns cat mai urgent!
Lucratorul nu suporta integral sau partial contravaloarea echipamentului individual de protecţie

Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca
Art. 13. - In vederea asigurarii conditiilor de securitate şi sanatate in munca şi pentru prevenirea accidentelor de munca şi a bolilor profesionale, angajatorii au urmatoarele obligatii:
s) sa acorde obligatoriu echipament individual de protectie nou, in cazul degradarii sau al pierderii calitatilor de protectie.

Art. 39. (5) Constituie contraventie şi se sanctioneaza cu amenda de la 3.500 lei la 7.000 lei incalcarea dispozitiilor (….) 13 lit. q) şi s) şi (……).

HG nr. 1.048/2006
privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru utilizarea de către lucrători a echipamentelor individuale de protecţie la locul de munca
ART. 10
(1) Echipamentul individual de protecţie se distribuie gratuit de angajator, care asigura buna sa funcţionare şi o stare de igiena satisfăcătoare prin intermediul întreţinerii, repararii şi inlocuirilor necesare.
inspectorSSM a scris:

Lucratorul nu suporta integral sau partial contravaloarea echipamentului individual de protecţie

Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca
Art. 13. - In vederea asigurarii conditiilor de securitate şi sanatate in munca şi pentru prevenirea accidentelor de munca şi a bolilor profesionale, angajatorii au urmatoarele obligatii:
s) sa acorde obligatoriu echipament individual de protectie nou, in cazul degradarii sau al pierderii calitatilor de protectie.

Art. 39. (5) Constituie contraventie şi se sanctioneaza cu amenda de la 3.500 lei la 7.000 lei incalcarea dispozitiilor (….) 13 lit. q) şi s) şi (……).

HG nr. 1.048/2006
privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru utilizarea de către lucrători a echipamentelor individuale de protecţie la locul de munca
ART. 10
(1) Echipamentul individual de protecţie se distribuie gratuit de angajator, care asigura buna sa funcţionare şi o stare de igiena satisfăcătoare prin intermediul întreţinerii, repararii şi inlocuirilor necesare.

In situatia in care degradarea eip inainte de termenul de 6 luni prezentat in situatia de mai sus), se produce din vina slariatului si acesta recunoaste acest lucru prin semnarea unui pV/nota este corect sa i se retina pe statul de plata cei 30 ron?
Lucratorul nu poate lucra in niciun moment fara EIP conform dotarii din Lista interna de echipament individual de protectie, intocmita la nivelul firmei, pe locuri de munca/ posturi de lucru, meserii, etc., tinand cont de riscurile identificate si evaluate.
Cum se poate deteriora un EIP din vina lucratorului (l-a taiat cu foarfeca, la gaurit cu ceva ascutit, a turnat intentionat substante corozive pe echipament, etc.) si lucratorul sa mai si recunoasca ? Se poate deteriora din neatentia de moment a lucratorului, dar acest lucru nu i se poate imputa lucratorului. Greseala, neatentia de moment sunt stari omenesti.
Degradarea EIP inainte de termen, indiferent cauza deteriorarii, nu poate fi un criteriu conform caruia sa nu fie inlocuit respectivul sortiment, daca nu mai asigura protectia lucratorului.
Daca degradarea EIP se produce din vina lucratorului si acest lucru este stabilit in urma unei anchete administrative, se pot aplica sanctiuni administrative mentionate in Regulamentul de ordine interioara al firmei.
Deci din cate inteleg , daca degradarea este stabilita pe seama lucratorului , in nici un caz nu se poate retine contravaloarea EIP pe statul de plata ?
Dar daca in contractul colectiv de munca este mentionata retinerea valorii neamortizate a EIP(pana la termenul de 6 luni*), atunci cand degradarea acestuia s-a produs din vina angajatului?
Ce intelegeti concret prin "degradarea este stabilita pe seama lucratorului"?