avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Probleme pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Probleme pensie


Buna seara,

Cred ca am postat gresit insa am nevoie sa stiu daca mama e nascuta pe 3 august 1957, are 33 de ani de munca insa fara concedii medicale sau neplatite are undeva la 30 de ani munca neintrerupta poate sa iasa la pensie anticipata?


Multumesc,

Cel mai recent răspuns: bogdan666 , utilizator 10:15, 25 Martie 2013
Se poate pensiona anticipat partial in anul 2013, luna Iunie la virsta de 55 ani si 10 luni conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala fiind indeplinita daca are 33 de ani de munca.
Conf. lg. 263/2010 femeile nascute in aug.1957 se pot pensiona la limita de varsta in iunie 2018( la 60 ani si 10 luni ) stagiul complet de cotizare fiind de 30 ani si 10 luni.
Pensia anticipata ( fara penalizare) se acorda cu cel mult 5 ani mai devreme daca stagiul de cotizare este cu 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare(30 ani si 10 luni + 8 ani = 38 ani si 10 luni - art 62)
Pensia anticipata partiala (cu penalizare de 0,75 % pe luna de anticipare) se acorda cu 5 ani mai devreme decat varsta standard de pensionare (in cazul mamei dvs. in aug. 2013) daca este realizat stagiul complet de cotizare - adica 30 ani si 10 luni fara stagiu asimilat.
Va multumesc tuturor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata ionescuandreea ionescuandreea buna ziua ,am 56 de ani sunt nascuta pe 14/04/1957 sunt de sex feminin si am o vechime in munca de 30 de ani si 10 luni as dori sa stiu daca pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata terezakarl terezakarl Sunt nascuta in 8.08.1957 total ani vechime in munca 36,1 luna ; 9 luni somaj ;16 ani in grupa a2 a. Legal cand am dreptul sa depun dosarul? Voi fi penalizata ... (vezi toată discuția)
Pensie dumitruaida dumitruaida Sunt nascuta in septembrie 1957 si am lucrat 27 ani si 9 luni pana in prezent. Sunt inca salariata. Cand ma pot pensiona la limita de varsta si cand la ... (vezi toată discuția)