Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... punerea in executare a unei sentinte
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

punerea in executare a unei sentinte

Doresc sa stiu cum se procedeaza cand am castigat un proces civil si am de recuperat o suma de bani. Nu am mai fost in situatia asta, ca sa stiu cum sa fac. Va multumesc mult pentru sfat.
Incercati sa obtine suma de la debitor pe cale amiabila, in caz contrar apelati la un executor.
Succes!
Legalizati sentinta din fond cu mentiunea definitiva si irevocabila. Trimiteti o notificare debitorului in care solicitati sa execute obligatia de plata de buna voie, anexati sentinta legalizata in copie notificarii. In cazul in care debitorul nu executa de buna voie, va adresati unui executor judecatoresc cu o cerere de executare silita a dispozitivului sentintei. si demarati astfel procedura de executare silita impotriva debitoarei.
Buna ziua,

Consider ca atunci cand spuneti ca ati castigat un proces, va referiti la faptul ca exista o hotarare definitiva si irevocabila .
In acest sens, puteti investi hotararea cu formula executorie si apoi sa va adresati unui executor judecatoresc.
Incepand cu data de 15.02.2013, data de la care a intrat in vigoare noul Cod de procedura civila HOTARARILE JUDECATORESTI NU SE MAI INVESTESC CU FORMULA EXECUTORIE. Investirea se va face concomitent cu incuviintarea executarii silite in cadrul acestei din urma proceduri.