Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare taxa de poluare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare taxa de poluare auto

Am achiziţionat în luna septembrie 2009 un autoturism nou (1461 cmc, euro 4). Am plătit 1100 lei taxa de poluare. Se poate recupera aceasta taxă.
in luna septembrie 2009??!!scrieti exact data la care ati cumparat masina, data primei inmatriculari....
Ma scuzati ! Am cumparat-o pe data de 10 septembrie 2008, masina nouă.
Date despre autoturism:
- data fabricatiei 02.08.2008;
- auto din import, cumparat de la un dealer (autocobalcescu) din Bucuresti;
- euro 4;
- 0 km la bord;
- cilindree - 1461 cmc;
- emisii de CO2 - 124
- motorina, fara filtru de particule;
- achitat taxa de poluare la data de 19.09.2008, in valoare de 1092 lei;
- inmatriculata la data de 21.09.2008.
Vă multumesc!
da se poate recupera ! din suma aceasta cat sa va ramana si dvoastra dupa ce platiti onorariul ?
zaris a scris:

Ma scuzati ! Am cumparat-o pe data de 10 septembrie 2008, masina nouă.

mergeti la administratia finaniara de care apartineti cu cartea de identitate a masinii, talonul, chitanta cu care a-ti platit taxa (daca o mai aveti), actul de identitate si solicitati restituirea taxei de prima inmatriculare. cam in 1 luna va va restitui finantele diferenta ahitata in plus.
=D>eu am primit cam 70% din valoarea pe are am platit-o inapoi. adica merita deranjul, cred eu

succes
new_2009, utilizator
Multumesc, new-2009 !
Va rog sa-mi dati mai multe detalii, cum sa procedez. Totusi am cumparat un auto nou in sept.2008 şi in aceeasi luna am platit taxa.
Ati fost in aceeasi situatie ?
Mi-ati putea spune legea in baza careia as putea sa recuperez banii.
Multumesc.
zaris, utilizator