Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protectia Muncii - periodicitatea instructajelor
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protectia Muncii - periodicitatea instructajelor

Buna ziua,

As vrea sa stiu la ce interval de timp se fac actele pentru Protectia Muncii. Pe an? sau Semetru?
A face actele de protectia muncii poate avea foarte multe semnificatii si documente ce trebuie intocmite. Ar fi de ajutor, pentru a va raspunde la intrebare, de mai multe detalii la ce anume va referiti. Si ca sa va fie de ajutor va pun eu o intrebare: dumneavoastra aveti un lucrator desemnat sau un serviciu extern de prevenire si protectie care sa se ocupe de securitate si sanatate in munca (protectia muncii cum ii spuneti dumneavoastra) la dumneavoastra in firma?
Asteptam raspunsul dumneavoastra pentru a putea raspunde concret.
O seara frumoasa,
Partea de instructaje in domeniul securitatii si sanatatii in munca cuprinde 3 faze:
a)instructajul introductiv general (o singura data la angajare);
b)instructajul la locul de munca ( o singura data la angajare)
c)instructajul periodic.( se stabileste prin decizie perioada de instructaj pentru categoriile de angajati)
freeelis a scris:

la ce interval de timp se fac actele pentru Protectia Muncii.

Cel mai simplu e sa cititi Legea 319/2006 si normele de aplicare aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare. Indiferent de ce vrea sa insemne "actele pentru Protectia Muncii" aici veti gasi raspunsul.