Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 390 VIES
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 390 VIES

Buna seara,

Am o intrebare referitor la declaratia 390 VIES:
"Declaratia recapitulativa 390 VIES se depune lunar, pana la data de 25, de catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA care au efectuat livrari, achizitii sau prestari de servicii in tarile membre ale Uniunii Europene, sau in cadrul unei operatiuni triunghiulare."

Pana acum am depus lunar pentru ca am prestat servicii in tarile membre UE.

Dar pentru luna februarie NU am efectuat nici un fel de achizitii si nici nu am prestat nici un serviciu.

Presupun ca nu depun declaratia pentru luna februarie, corect ? ( De altfel aplicatia nu-mi da voie, nu se valideaza daca nu am nici o achizitie/prestare serviciu )
In acest caz trebuie cumva sa depun alta declaratie ?

Mentionez ca sunt inregistrat in scopuri de tva pentru prestari de servicii intracomunitare (nu sunteti platitor de tva in romania) si am depus lunar doar 390 VIES nefiind nevoie de altceva.

ionut_2005ro, utilizator
Buna seara,

Potrivit art.156^4, alineatul 4 din CF,
Declaraţiile recapitulative se depun numai pentru perioadele în care ia naştere exigibilitatea taxei pentru operaţiunile menţionate la alin. (1).

In cazul in care nu ati efectuat operatiuni intracomunitare, atunci nu aveti obligatia depunerii deoarece nu exista o taxa care sa devina exigibila in sensul articolului citat.

Numai bine