Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate teren agricol

Buna seara,
o ruda de-a mea a mostenit o doamna in varsta, fara sa fie rude (prin testament).
Socrul acestei doamne, proprietarul terenului care face subiectul discutiei, a decedat in urma cu mult timp, avand doi copii - o fata si un baiat (sotul doamnei respective).
Acesta din urma a decedat si el, neavand copii, dupa care a decedat si doamna pe care a mostenit-o ruda mea.
In prezent terenul este folosit de catre cumnata doamnei de care am pomenit.
Nu s-a facut nici o succesiune pana acum.
Intrebarea este: are ruda mea vreun drept de mostenire asupra terenului?
Multumesc si sper sa ma fi facut inteles.
Mostenirea ar urma sa fie impartita cam asa: pe socrul doamnei il mostenesc cei doi copii fiecare cate 1/2; deci sotul doamnei are 1/2 si nu are copii - in urma decesului vin la mostenirea cotei de 1/2 sotia, adica doamna in cauza, si sora domnului. Testamentul lasat de doamna in cauza rudei dvs. - daca este valid si nu va fi atacat de catre cumnata doamnei, confera un drept de proprietate rudei dvs. pentru cota parte de teren mostenit de doamna in cauza de la sotul dansei. Trebuie deschise succesiunile - daca nu s-au deschis - dupa socrul doamnei, dupa sotul doamnei - vorbiti cu un notar urgent.