avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa radio-tv pentru persoane juridice se mai aplica?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa radio-tv pentru persoane juridice se mai aplica?

Doresc sa aflu daca taxa radio-tv pentru persoane juridice mai este in vigoare.
Si daca da, de ce apare inca in factura pentru plata energiei?
Cel mai recent răspuns: miamarin , utilizator 11:52, 25 Martie 2013
Din pacate mai este in vigoare. Si se mai aplica si penalitati.
Cu toate ca in 2011 Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis intr-o cauza dedusa judecatii ca persoanele juridice care nu beneficiaza de serviciile publice de radio si tv nu sunt obligate sa plateasca taxa cu pricina. Partea mai grea este cu dovedirea ca nu se beneficiaza de de servicii - trebuie depusa o declaratie si cerere de scutire plata - iar daca nu se aproba, atunci trebuie contestat in instanta.
multumesc! o saptamana placuta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa radio tv SebastianTM SebastianTM Buna seara, am o problema cu SRTV. Sunt adiministratorul unei societati comerciale de tip SRL, in cadrul societatii sunt si administator, asociat unic dar ... (vezi toată discuția)
Taxa radio tv - sediu social societate mandricu_yo mandricu_yo Buna ziua, Referitor la taxa radio - tv , am primit o factura de plata pe societatea pe care o administrez, de 360 lei pe ultimii 3 ... (vezi toată discuția)
Taxa radio tv SebastianTM SebastianTM Buna seara, am o problema cu SRTV. Sunt adiministratorul unei societati comerciale de tip SRL, in cadrul societatii sunt si administator, asociat unic dar ... (vezi toată discuția)