Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie militara

Buna ziua,sunt pensionar militar si azi 22.03.2013 am primit o noua decizie de pensionare pri care sunt instiintat ca i-mi scade pensia cu 48 de lei.Mentionez ca decizia este datata 02.03.2013,deci pe luna martie trebuia sa fie in vigoare dar eu pe martie 2013 aqm luat pensia neschimbata.Stie cineva care este dilema acestor recalculari repetate la nesfarsit de M.Ap.N?
Un motiv.

Legea 263/2010

Art. 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.

Multumesc,si de ce am primit pensia integral in luna martie 2013?
In decizie scrie de cand se pune in plata,noua valoare a pensiei.

Daca va fi nevoie,se va pune in aplicare alin(2).
Adica,sa va retina diferentele,in lunile care urmeaza.
Inaceaqsta decizie este precizat ca se stabilesc drepturile de pensie incepand cu data de 01.01.2011.,mentionez ca la prima recalculare pensia mi-a fost marita cu 5 lei iar acu ,dupa doi ani redusa cu 48 de lei???
Daca drepturile au fost stabilite incepand cu 01/01/2011,parerea mea este ca se va emite decizie de debit,pentru intervalul 01/01/2011 pana la momentul(luna)cand veti primi pensia cu 48 de lei mai putin.