Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto

Buna seara!Detin un autoturism proprietate personala in italia,cu toate actele in regula!cum munca nu imi permite sa stau mult timp in tara as dori sa stiu cum as putea face sa ii trimit masina fratelui meu pe platforma sa o inmatriculeze pe numele lui!Multumesc anticipat
Documente inmatriculare masini second hand din strainatate

A) Documente insotitoare, din tara de provenienta :

A.1) - factura sau contract de cumparare
A.2) - carte de identitate / certificat de inmatriculare ( fahrzeugbrief )
A.3) - certificat de origine EUR1
A.4) - declaratie vamala de export
A.5) - carte verde si autorizatie de circulatie provizorie
A.6) - certificat de conformitate

B. La intrarea in tara se va solicita lucratorului vamal declaratia vamala de import ( tranzit vamal )

C. Pentru cele 4 documente necesare inmatoricularii, se merge la RAR, care dupa verificari va emite :

C.1) - Nota de Constatare Vamala - NCV
C.2) - Carte de Identitate a Vehiculului - CIV
C.3) - Certificat de Autenticitate - CA
C.4) - Inspectia Tehnica Periodica - ITP

D. Pentru plata taxelor vamale, sunt necesare urmatoarele documente :

D.1) - Factura sau contract de vanzare-cumparare ( original + xerocopie + traducere legalizata )
D.2) - Carte de identitate din tara de provenienta ( original + xerocopie + traducere legalizata )
D.3) - Certificat EUR1
D.4) - Declaratia sau copia Declaratiei de Export
D.5) - Declaratia Vamala de Tranzit - original
D.6) - Nota de constatare Vamala - de la RAR
D.7) - Copie dupa BI/CI a proprietarului

E. La Biroul de copiat acte se vor intocmi documentele de inmatriculare, cu care se va merge la Directia de Finante ptr achitarea impozitului.

F. Trebuie incheiata o asigurare de raspundere civila auto - RCA

G. Achitarea taxelor de inmatriculare la CEC ( taxa inmatriculare si taxa pentru certificat de inmatriculare - 2 chitante distincte )

H. Pentru inmatriculare, la Serviciul Inmatriculari sunt necesare urmatoarele documente :

H.1) - Fisa inmatriculare de la Biroul de Copiat Acte ( vizata de Finante si de firma de asigurari unde s-a incheiat RCA )
H.2) - Cerere Tip de inmatriculare
H.3) - Cartea de Identitate a Vehiculului - CIV - de la RAR
H.4) - Anexa cu ITP - de la RAR
H.5) - Certificat de Autenticitate - de la RAR
H.6) - Chitanta Vamala
H.7) - Factura sau Contractul de vanzare-cumparare ( original + xerocopie + traducere legalizata )
H.8) - Cartea de Identitate din tara de provenienta ( original + xerocopie + traducere legalizata )
H.9) - Certificat de inmatriculare din tara de provenienta - original
H.10) - Autorizatia de circulatie din tara de provenienta + numerele de inmatriculare
H.11) - Chitante : taxa de inmatriculare + taxa certificat de inmatriculare
H.12) - Original + Copie dupa BI/CI a proprietarului
H.13) - Copie dupa asigurarea RCA

Pentru solutionare puteti incheia contractul de vanzare cumparare direct pe numele fratelui dvs,in baza unei procuri notariale data de acesta in favoarea dvs