Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deductibilitate facturi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deductibilitate facturi

Buna ziua,

Daca pe factura primita de la un furnizor nu mi s-a trecut sufixul RO in fata codului meu fiscal (eu fiind platitor de TVA), exista vre-un risc ca respectiva factura sa nu fie deductibila la un eventual control?

Mentionez ca codul fiscal este corect, dar lipseste RO in fata lui.

Multumesc!
alexs2012, utilizator
cereti furnizorului sa anuleze si sa refaca factura, pt. ca nu cred ca este imperios, dar un control mai catolic decat Papa poate gasi nod in papura, altfel in dubio contra fiscum, adica unde este indoiala trebuie interpretata in favoarea dvs. eu nu mi-as face probleme pt. ca sunteti inregistrat platitor TVA deci si deduceti, dar nu e pielea mea la saramura. oricum daca aveti/nu aveti basca e problema oricand.
Multumesc, este vorba de facturi lunare recurente pe o perioada de 1 an si jumatate, de aceea nu as vrea sa cer refacerea lor decat daca este absolut necesar.
nu mai cereti nimic si stati linistit pt. ca oricum cand vin dnii. gasesc ceva. iertare pt. datul cu parerea eu sunt jurist si va dau dezlegari in acte contabile, dar sunt administrator de firme (de nu spun cati ani).