Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligata la concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligata la concediu fara plata

buna ziua,
acum cateva zile am fost chemata de seful meu si mi s-a spus ca profitul firmei a scazut si ca toti angajatii trebuie sa-si ia concedii fara plata cate o saptamana si trebuie sa facem cerere pentru acest lucru.Normal ca nu am fost de acord.Adica ma obliga sa fac cerere pentru a-mi lua concediu fara plata.
Ma pot obliga din punct de vedere legal la acest lucru?
Este acest refuz din partea mea un argument pentru a ma da afara?
multumesc!!!!
Angajatorul nu va poate obliga sa va luati concediu fara plata. Exista posibilitatea de a va concedia prin desfiintarea posturilor, invocand criza financiara.