Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... chemare in judecata banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

chemare in judecata banca

buna ziua!ma ajuta cineva cu un model de cerere chemare in judecata a bancii pt constattarea clauzelor abuzive si recuperarea platii nedatorate?ma refer la terminologia specifica si la baza legala, nu la redactarea cererii in sine..e vorba de credit in franci elvetieni, nevoi personale, fara garantie, in care dobanda aplicata este una variabila in functie de "evolutia pietei financiar-bancare si/sau a costului finantarii si gestionarii creditului".multumesc anticipat
art. 194 din noul cod de procedura civila
brenduta a scris:

buna ziua!ma ajuta cineva cu un model de cerere chemare in judecata a bancii pt constattarea clauzelor abuzive si recuperarea platii nedatorate?ma refer la terminologia specifica si la baza legala, nu la redactarea cererii in sine..e vorba de credit in franci elvetieni, nevoi personale, fara garantie, in care dobanda aplicata este una variabila in functie de \\"evolutia pietei financiar-bancare si/sau a costului finantarii si gestionarii creditului\\".multumesc anticipat

Mai jos veti vedea o ”cerere de chemare in judecata” scris de mine. Trebuie sa va spun ca nu sunt cetatean roman nici avocat. Cazul meu s-a rezolvat direct cu banca cu o transactie (dar doar dupa banca a aflat ca am dat-o in judecata!)

Cerere de chemare in judecata

Data xx.xx.20xx

Obiectul Cauzei: Constatare nulitate act clauze abuzive, obligatie de a face, pretentii, cheltuieli de judecată

Domnule PRESEDINTE,

Subsemnatii xxxxxxxx, , domiciliat in Bucuresti , Strada xxxxxx, Sector x, cu adresa de corespondenta pe xxxxxxxxxxx Bucurest, si xxxxxxxx,, domiciliat in Bucuresti, xxxxx Sector xx, cu adresa de corespondenta pe xxxxxxx, in calitate de consumatori, chem in judecata pe parata Banca X cu sediul în xxxxxxx, Sector x, Bucuresti, având codul unic de înregistrare xxxxxx, înregistrat la Banca Naţională sub nr. xxxxxx, numit in continare “Banca”, ca prin hotararea pe care o veti pronunta sa obligati parata Banca X sa

- Elimina Art xx din contractul de credit ipotecar fiind o clauze abusive
- Returneaza diferenta de dobanda/comision platita in anilor xxxx, xxxx, xxx
- Plateasca cheltuiele de judecata / honorariu avocatului
- Platesca orice alte cheltuiele de judecata suplimentare, daca va fi cazul

In fapt, Banca X pe xx xxxx 20xx a acordat subsemnatilor un credit ipotecar in valoare de xxxxx CHF pe o perioda de xxx de ani. Dobanda stabilita in contractul de credit a fost de x,xx% , fiind fixa in primele 12 luni, ulterior urmand a deveni variabila, dupa formula Euribor 3 luni + marja de x,xx% - conform Cap xx art x din contractul de credit (atasat: ANEXA 1 “Contractul de Credit Ipotecar” )

In data de xx.xx.xxxx Banca X intr-un mod foarte abuziv si fara acordul subsemnatilor, a hotarat sa aplice o marja de x,xx% + Libor X Luni in loc de x,xx% + Libor X Luni, fara nicio notificare prealabila . Motivarea bancii a fost bazate pe “motive intemeiate, cum ar fi conditiile pietei financiar- bancar,costurilor surselor de finantare proprii etc.” (atasat ANEXA 2 “Scrisoara Banca xx.xx.xxxx” )

ANPC a decis, conform adresei nr. xxxxx din data de xx.xx.xxxx (atasat: ANEXA 5 “Scrisoara ANPC” ) ca actiunea bancii privind majorarea dobanzii in cazul nostru este un un abuz si a amendat banca conform prevederilor din OG 21/1991 si Legea 363/2007. Mentionam ca ANPC ne-a comunicat ca doar instanta poate sa pronunta pe prevederile din Legea 193/2000

Am revenit la Banca X pentru a remedia problema sesizata, dar n-am reusit pentru ca Banca X a decis sa faca contestatie la judecatoria Sectorului X , sectia Adminstrativ si Contencios pentru a contesta faptul ca nu a incalcat drepturile noastre in calitate de consumatori.

Judecatoria Sectorului X s-a pronuntat in dosarul xxxx/xxx/xxxx si a respins contestatia paratei dupa care Banca a decis sa faca recurs la Tribunalul Municipiului Bucuresti. In data de xx.xx.xxxx s-a pronuntatat in dosar nr xxxx/xxx/xxxx,si Tribunalul Municipiului Bucuresti a decis ca toate argumentele bancii pentru a modifica marja si pentru a se eschiva de la plata amenzii aplicata de ANPC, sunt neintemeiate si astfel contestatia bancii impotriva sanctiunii dictate de ANPC a fost definitiv si irevocabil respinsa!
(Atasat: ANEXA 6 “Hotarara TMB sub nr xxxx/xxx/xx/xxxx” )

Modificarea marjei fara acordul nostru este abuziva si incalca drepturilor noastre in calitata de consumatori. Conditiile de modificare a marjei sunt mentionate in contractul de credit la
art xxx : Creditorul isi rezerva dreptul de a modifica nivelul dobanzii (inclusiv marja), din motive intemeiate cum ar fi conditiile pietei financiar bancare, costurilor surselor de finantare proprii etc. In situatia modificarii, Creditorul va informa Debitorul in scris prin scrisoara inmanata acestuia personal la ghiseul Creditorului sau comunicata prin scrisoara recomdata cu confirmare de primire, despre modificarile survenite

Astfel, contractul de credit in cauza prevad ca banca are dreptul sa modifice dobanda la 3 luni, in functie de cotatia indicelui de referinta LIBOR si isi reserve dreptul de a modifica nivelul marjei din motive intemeiate, cum ar fi conditiile pietei financiar bancare, costurilor surselor de finantare proprii etc. Avand in vedere aceasta modalitate de redactare a clauzei contractual, se constata ca noi, consumatori, nu beneficem de o exprimare clara si precisa a conditiilor contractuale, nefiind stabilite cu exactitate conditiile de creditare.

De astfel, aceste clause care dau dreptul bancii de a interveni si a modifica in mod unilateral contractul sub aspectul obligatiilor pecuniare nu sunt raportate la un indicator précis, individualizat, fiind specificati doar factori generici, respectiv conditiile pietei financiar bancare, costurilor surselor de finantare proprii etc, aceasta nefiind nici macar criteria determinabile, daramite previzibile si acessibile, in conditiile in care orice contract incheiat intre comercianti si consumatori pentru prestarea de servicii trebuie sa curprinde clauze contractuale clare, fara echivoc pentru intelegerea carora nu sunt necesare cunostinta de specialitate. Pe baza acestor factori generali si abstracti, noi nu putem aprecia direct evolutia dobanzii, iar neprecizarea modului in care variatia acestor factori poate determina variatia nivelului ratei dobanzii face ca respectiva clauza contractuala sa fie neclara si dificil de interpretat, creandu-se astfel un dezechilibru semnificativ intre drepturile si obligatiile partilor.

Note pentru avocatnet.ro: textul scris in ”bold” este aproape un copy/paste dupa opinina judecatorului TMB-ului!

Banca X clar a incalcat art 3 (1) din Legea 193/2000 “Se interzice comerciantilor stipularea de clauze abuzive in contractele incheiate cu consumatorii” si art. 4 (1) O clauza contractuala care nu a fost negociata direct cu consumatorul va fi considerata abuziva daca, prin ea insasi sau impreuna cu alte prevederi din contract, creeaza, in detrimentul consumatorului si contrar cerintelor bunei-credinte, un dezechilibru semnificativ intre drepturile si obligatiile partilor.

Mai mult, afara de argumentele ANPC-ului (OG 21/1992 – Legea 363/2007),in acest caz sunt aplicabile si dispozitiile Legii 190/1999 –republicata- privind creditul ipotecar care prevede la art Art. 14.“ In cazul in care prin contractul de credit ipotecar pentru investitii imobiliare s-a stabilit ca rata dobanzii sa fie variabila se vor aplica urmatoarele reguli: a) variatia ratei dobanzii trebuie sa fie independenta de vointa creditorului ipotecar, raportata la fluctuatiile unor indici de referinta verificabili, mentionati in contract sau la modificarile legislative care impun acest lucru”

Chiar art xxx din contractul de credit, contrazice articolul mentionat de lege si in consecinta noi am considerat ca este o clauza abuziva si o practica comerciala incorecta.

Dupa hotararea TMB in dosar xxxx/xxx/xxxx pronuntata pe data de xx.xx.xxxx subsemnatii in calitate de consumatori persoane fizice au incercat inca o data sa ajunga la o intelegere pe cale amiabila (ANEXA 8 “email catre banca1” si ANEXA 9 “email catre banca2” ) la care paratul a raspuns conform scrisorilor cu numar de iesire xxxx/xx.xx.xxxx (ANEXA 10 “Raspuns Banca X” ) si xxxx/xx.xx.xxxx (ANEXA 11 “Raspuns Banca X”.

Concluzia: Banca X in continuare a decis, si dupa xx.xx.20xx in care TMB a motivat ca toate argumentele bancii sunt considerate neintemeiate , si refuza sa revina la dobanda mentionata in contractul de credit. Banca X a refuzat sa returneze banii pe care i-am platit in plus din cauza majorarea marjei creditului. Mai mult, Banca X a hotarat ca nu schimba nimic conform ultima scrisoara cu numar de iesire xxxx/xx.xx.xxxx.

Recunostem ca noi –in calitate de parte civila- nu facem parte din dosarul xxxx/xxx/xxxx, si decizia TMB sa refera strict la respingerea recursului privind amenda aplicata de ANPC. Dar motivarea tribunalului este foarte clara: Banca X a comis un abuz in cazul nostru, si argumentele bancii pentru modificarea marjei, sunt neintemeiate si majorarea marjei este considerate o “practica comerciala incorecta”.

Dupa mai mult de doi ani de negociere cu banca (si dupa inpredictibiliatea creata de OUG 50/2010 care a devenit Legea 288/2010, si dupa hotarara TMB xxxx/xxx/xxxx care nu a fost interpretate de Banca X, in favoarea noastra), am ajuns la un punct final in care nu avem de ales altceva decat sa dam in judecata pe Banca X. As vrea sa va aduc la cunostinta ca abordarea noastra de a solutiona aceasta problema o fost intotdeauna gandita prin solutionarea pe cale amiabila, si nici n-am vrut sa ajungem in instanta!

Am atasat hotararea TMB-ului in acest dosar care va ajuta pe dvs sa analizati cazul nostru si argumentarea judecatorului privind acest caz. Toate argumentele tribunului sunt mentionate in aceasta hotarare si pot fi mentinute de dvs in acest caz civil direct intre subsemnatii si Banca X si suplimentate prin aplicarea prevederile din Legea 193/2000 art 3 (1) si art 4 (1)

Din ce ati vazut dvs, motivarea Tribunalui in mod expres se refera la cazul nostru in calitata de reclamant la ANPC si ofera curtii dvs un ajutor suplimentar privind analizarea si solutionarea cazului nostru.

Avand in vedere cele de mai sus va rog sa hotarati in numele legii si conform prevederile din Legea 363/2007, Legea 193/2000, OG 21/1991 si Legea 190/1999 sa:

1. Anulati definitiv, fara sa mai fie nevoie de un act aditional intre partii, art xxxx din Contractul de Credit cu numarul xxxxxxxxxxx, considerat o clauza abuziva conform Legea 193/2000 art 3 (1), atat de catre noi cat si considerat o practica comerciala incorecta, conform Legea 363/2007, de ANPC - sustinuta de Tribunalul Municipulului Bucuresti-

2. Obligati Banca X, in timpul procesului sa elibereaza –fara intarziere si in maxim 2 saptamani,- un document semnat in care este mentionat si calculat exact prejudiciul nostru. In acest document sa fie mentionata diferenta de dobanda calculata la marja de x,xx% si marja abuziva aplicata de banca pentru fiecare luna incepand de xx.xx.xxxx pana la data de astastazi

* Cerem acest document pentru ca este imposibil pentru noi, consumatorii, sa calculam prejudiciul (care este mai mare de xxxx EURO)

3.Obligati Banca X sa restitui contravaloarea dobanzii platita in mod abuziv pentru perioda xx.xx.xxxx – pana la decizia finala si irevocabila a curtii (in care documentul mentionat la punctul 2 va fi actualizat!), , in contul bancar deschis pe numele xxxxx la Banca xxxxx S.A. , IBAN: ROxxxxxxxxxx (cont in CHF). Costurile de orice fel pentru a trimite acesti bani in contul meu, sa fie in sarcina bancii.

4. Stabiliti, ca plata mentionata la punctul 3 este trimisa in maxim 48 de ore dupa decizia curtii a ramas definitiva, si irevocabila. In caz contrar va rog sa obligati paratul sa-mi plateasca mie o despagubire de 250 EURO, cu titlu executoriu,pentru fiecare zi de intarziere. Costurile de orice fel pentru a trimite acesti bani in contul meu, sa fie in sarcina bancii

5. Obligati Banca X sa restitui orice alte cheltuiele de judecata in timpul procesului (daca va fi cazul si dovadit cu acte)

Tinand cont de faptul ca Banca X nu a gasit de cuviinta se remediem pe cale amiabila solutionarea problemelor mentionate mai sus si tinand cont de de istoricul actual, solicit in mod expres aceasta despagubire in cazul in care banca nu va respecta hotararea favoribila mie.

In dovedirea actiunii inteleg sa folosesc urmatoarele probe:

Anexa1
Anexa2
Anexa3
etc etc

Depun prezenta cerere si copii certificate de pe actele mentionate mai sus si pe care inteleg sa le folosesc ca probe, in 2 exemplare ,

Data xx.xx.xxxx

Semnatura xxxxxxx

Plangerea este scutita de taxa de timbru potrivit art.15 litera j din Legea nr. 146/1997
A fost indeplinit art 720 C.pr.Civ. conform proces verbal de conciliere semnata la data de xx.xx.xxxx (ANEXA xx “Dovada conciliere” )
Stefan021, utilizator
multumesc frumos!deci...taxa judiciara de timbru se plateste sau nu daca ceri restituirea platii nedatorate in aceeasi cerere privind anularea clauzelor abuzive???
brenduta a scris:

multumesc frumos!deci...taxa judiciara de timbru se plateste sau nu daca ceri restituirea platii nedatorate in aceeasi cerere privind anularea clauzelor abuzive???

Plangerea este scutita de taxa de timbru potrivit art.15 litera j din Legea nr. 146/1997 si in cazul in care vorbim de restituirea platii nedatorate in aceeasi cerere privind anularea clauzelor abuzive

Art. 15
Sunt scutite de taxe judiciare de timbru acţiunile şi cererile, inclusiv cele pentru exercitarea căilor de atac, referitoare la:

j)protecţia consumatorilor, atunci când persoanele fizice şi asociaţiile pentru protecţia consumatorilor au calitatea de reclamant împotriva agenţilor economici care au prejudiciat drepturile şi interesele legitime ale consumatorilor;

Stefan021, utilizator
Interventie moderator

@Stefan021, inca o data va mai rog, nu mai citati mesaje anterioare, apasati butonul " raspunde " , multumesc.

Am si bolduit, poate de data asta am noroc si vedeti mesajul.