Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de inchiriere

As vrea sa inchiriez un imobil, ca sa deschid acolo un magazin. Insa acel imobil este girat la banca, si chiar se liciteaza. In acest caz pot sa fac contract de inchiriere sau contract de comodat cu proprietarul? sau deja impbilul nu mai este al proprietarului?
Buna ziua,

Riscati sa platiti si sa fiti data afara pentru ca acel contract de inchiriere nu va fi opozabil adjudecatarului spatiului.
Nu va sfatuiesc sa incheiati un astfel de contract de inchiriere.
Asta inseamna ca pana sa cumpara cineva prin licitatie acel imobil, eu pot folosi? Dar ar fi legal sa inchei acest contract de inchiriere/comodat, sau proprietarul nu are dreptul? Va multumesc
Doamna, am vazut hotarari ale instantei care spun ca e legal. Deobicei banca inscrie interdictie de inchiriere in CF.

Eu spun ca nu prea e legal.