Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Admiterea cererii de revocare a masurii arestarii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Admiterea cererii de revocare a masurii arestarii preventive

Buna seara! Am o mare nelamurire: In cazul admiterii cererii de revocare a masurii arestarii preventive a inculpatului, se dispune punerea de indata in liberate a acestuia(art.160b alin2 CPP). Intrebare : Daca parchetul face recurs, inculpatul mai este sau nu pus in libertate?
nu este pus in libertate
va multumesc foarte mult!
Daca instanta revoca masura arestarii preventive a inculpatului in baza art.300 ind.2 cpp cu referire la art.160 ind.b cpp(verificari privind arestarea inculpatului in cursul judecatii,vad ca la acest articol faceti referire) se dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului dacă nu este arestat în altă cauză.
patrascu razvan a scris:

Daca instanta revoca masura arestarii preventive a inculpatului in baza art.300 ind.2 cpp cu referire la art.160 ind.b cpp(verificari privind arestarea inculpatului in cursul judecatii,vad ca la acest articol faceti referire) se dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului dacă nu este arestat în altă cauză.

Iar in masura in care in recursul declarat impotriva incheierii de sedinta prin care s-a revocat/ inlocuit masura arestarii preventive, Parchetul vine cu elemente noi care sa justifice necesitatea mentinerii starii de arest cel incauza va fii din nou arestat.
Domnului avocat Patrascu Razvan si "alpinltd "! Am aprofundat putin subiectul si am aflat ca revocarea masurii arestului preventiv precum nici inlocuirea masurii ar prev nu sunt executorii de indata asa cum este achitarea!
Cu alte cuvinte inculpatului i se metine starea de arest pana la expirarea termenului de recurs dupa expirara caruia trebuie pus de indata in libertate!

[Va rog nu mai scrieti cu majuscule, incalcati Regulamentul de postare]
Admin, administrator