avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Admiterea cererii de revocare a masurii arestarii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Admiterea cererii de revocare a masurii arestarii preventive

Buna seara! Am o mare nelamurire: In cazul admiterii cererii de revocare a masurii arestarii preventive a inculpatului, se dispune punerea de indata in liberate a acestuia(art.160b alin2 CPP). Intrebare : Daca parchetul face recurs, inculpatul mai este sau nu pus in libertate?
nu este pus in libertate
va multumesc foarte mult!
Daca instanta revoca masura arestarii preventive a inculpatului in baza art.300 ind.2 cpp cu referire la art.160 ind.b cpp(verificari privind arestarea inculpatului in cursul judecatii,vad ca la acest articol faceti referire) se dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului dacă nu este arestat în altă cauză.
patrascu razvan a scris:

Daca instanta revoca masura arestarii preventive a inculpatului in baza art.300 ind.2 cpp cu referire la art.160 ind.b cpp(verificari privind arestarea inculpatului in cursul judecatii,vad ca la acest articol faceti referire) se dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului dacă nu este arestat în altă cauză.

Iar in masura in care in recursul declarat impotriva incheierii de sedinta prin care s-a revocat/ inlocuit masura arestarii preventive, Parchetul vine cu elemente noi care sa justifice necesitatea mentinerii starii de arest cel incauza va fii din nou arestat.
Domnului avocat Patrascu Razvan si "alpinltd "! Am aprofundat putin subiectul si am aflat ca revocarea masurii arestului preventiv precum nici inlocuirea masurii ar prev nu sunt executorii de indata asa cum este achitarea!
Cu alte cuvinte inculpatului i se metine starea de arest pana la expirarea termenului de recurs dupa expirara caruia trebuie pus de indata in libertate!

[Va rog nu mai scrieti cu majuscule, incalcati Regulamentul de postare]
Ultima modificare: Joi, 4 Aprilie 2013
Admin, administrator

Alte discuții în legătură

Masura de arestare preventiva eu101 eu101 buna seara . am si eu problema .... cineva a primit mandat de arestare preventiva pe 29 de zile, astazi a fost chemat din nou in fata instantei pentru ... (vezi toată discuția)
Prelungire la nesfarsit a duratei de arest preventiv waiter waiter Ce se intampla da ca esti arestat preventiv de 10 luni iar la final se dovedeste ca probele sunt insuficente pentru a fi condamnat,dar exista numai indicii ... (vezi toată discuția)
Apel ruonscalafat ruonscalafat dupa ce Tribunalul Dolj va da o hotarare la finalul unui proces de fond, in cat timp trebuie efectuat apelul catre Curtea de Apel Craiova? (vezi toată discuția)