Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitii de la persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitii de la persoane fizice

Buna Seara,

Sunt in curs de deschidere a unui SRL. Am doua intrebari:
1. Pot face cheltuieli inainte de deschiderea firmei iar ulterior acestea sa fie inregistrate in contabilitate ca deductibile?
2. Care este procedura legala de achizitie a unui utilaj de la o persoana fizica (un cetetan are un strung de lemn de vanzare, iar eu am nevoie de utilaj la firma pe care urmeaza sa o deschid)?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
In momentul primiri certificatului de inregistrare si CUI puteti face achizitia Utilajului pe baza de contract de vinzare -cumparare de la Persoane fizice cu toate datele lui si plata prin caseria firmei cu "dispozitie de plata".
nu v-as sfatui sa faceti multe cheltuieli inainte de a primi actele de la Reg. Comertului decit cele necesare infiintari firmei .Colaborati cu viitoarea contabila a firmei sa va sfatuiasca.
Clar!
Multumesc foarte mult.
Cheltuielile facute pentru infiintarea societatii se inregistreaza in contul 201 - "Cheltuieli de constituire" se amortizeaza si sunt deductibile fiscal pentru platitorii de impozit pe profit.

Cumpararile de la persoanele fizice se fac cu borderoul de achizitie.
Sunt putin confuz: ce diferenta este intre achizitia unui utilaj de la o persoana fizica, de catre o firma, cu contract de vanzare-cumpare sau cu borderou de achizitie?

Rog respectuos clarificari cu citarea bazei legale.

Multumiri anticipate.
woody2013, utilizator
Atata timp cat aveti un document justificativ ( NIR) facut in baza contr.de vanzare-cump.eu nu vad o problema.Atenti...insa, vanzatorul sa justifice cu acte provenienta respectivului utilaj sau sa declare in contract cum a fost acesta dobandit