Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uregent - Contract V-C cu plata in rate, a unui imobil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uregent - Contract V-C cu plata in rate, a unui imobil cu ipoteca la banca - clauze

Buna ziua,

Va rog mult, o parere despre claritatea si pertinenta clauzelor.
Precizez ca eu sint cumparatorul, avansul in ziua semnarii este 50% din pretul total - f mare si citind ce ni s-a propus in contract, am senzatia ca interesul meu de cumparator nu este evidentiat cel putin la fel de bine al vinzatorului. Eu risc cam tot, vinztorul ...nu prea...
Am cerut notarului clauze suplimentare pentru protectia mea (mai ales in cazul in care se intirzie dupa data la care eu trebuie sa achit pina la 95% din pret - adica peste o saptamina, sau nu se radiaza ipoteca existenta la banca, dupa ce eu platesc avansul cind semnez)... si s-a cam suparat pe mine...:(
Cu alte cuvinte, daca nu platesc eu 50% + 45% in 8 zile, contractul se declara nul, vinzatorul ramine cu 50% platit in contul creditului iar eu ... bagubit de X0 000,00 euro.
Dar responsabilitatea radierii ipotecii dupa achitarea creditului ..."lasa ca banca a promis" . Banca doar a scris: nu a si promis ca radiaza

"manifestam acordul expres pentru instrainarea imobilului mai sus mentionat insa pana la data stingerii integrale a tuturor obligatiilor de plata pe care imprumutata , le are fata de unitatea noastra, solicitam mentinerea in continuare a dreptului de ipoteca de rang I pentru suma de x0 000, 00 EUR, precum si a interdictiilor inscrise in CF nr. precum constituita anterior asupra imobilului descris mai sus. Banca . va elibera toate garantiile aferente creditului mai sus mentionat numai dupa rambursarea integrala a creditului acordat si numai dupa plata tuturor comisioanelor si taxelor aferente rambursarii anticipate totale."

Multumesc mult !

Imobilul ce face obiectul prezentului contract este liber de sarcini conform Extrasului de Carte Funciara pentru Autentificare nr .... eliberat de A.N.C.P.I. - O.C.P.I.- Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliara, cu exceptia :

- IPOTECII notata sub nr. in favoarea BANCII AAA care se radiaza concomitent cu intabularea prezentului contract, in baza DECLARATIEI autentificata sub nr. xxx la Biroul Notarial yyyy
- IPOTECII notate sub nr. XXX si sub nr. XXX in favoarea BANCII., ipoteca de rang I pentru suma de X0 000,00 euro, care se mentine si se va radia ulterior semnarii prezentului contract, si nu are datorii catre stat asa cum rezulta din Certificatul de atestare fiscala pentru persoane fizice nr. eliberat de Primaria MUN., Directia Economica si Finante Publice Locale .

Eu, ABC, in calitate de vanzatoare, mentionez ca BANCA si-a manifestat acordul expres pentru instrainarea imobilului mai sus mentionat, conform ADRESEI nr. eliberata de BANCA , cu mentinerea dreptului de ipoteca de rang I pana la rambursarea integrala a creditului acordat.

Eu, DDD, in calitate de cumparator, declar sub sanctiunea prevazuta de art. 292 COD PENAL, pentru fals in declaratii ca am luat cunostinta ca asupra imobilului care face obiectul prezentului contract, la A.N.C.P.I.-O.C.P.I. - Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliara este instituita IPOTECA de rang I in favoarea BANCII si declar ca sunt de acord cu preluarea si mentinerea acestei ipoteci precum si a tuturor obligatiilor si interdictiilor ce deriva din aceasta, pentru instrainare avand acordul bancii conform ADRESEI nr eliberata de BANCA ipoteca ce va fi mentinuta pana la rambursarea integrala a creditului acordat, cand va fi eliberata de institutia bancara competenta adresa de radiere .

Pretul acestei vanzari este de XY 000,00 EURO, pret pe care eu, in calitate de vanzator, declar ca il achit doamnei, in calitate de vanzatoare, astfel :
- suma de X0 000,00 EURO, (50% din pretul total) astazi, data perfectarii prezentului contract de vanzare - cumparare, reprezentand avansul din pretul integral stabilit, prin virament bancar in contul, deschis la banca, pe numele ABC, suma ce va fi destinata exclusiv rambursarii integrale a creditului pentru care a fost instituita ipoteca de rang I mentionata mai sus,
- iar diferenta de pret respectiv suma de R0 000,00 EURO urmeaza sa fie achitata in 2 transe astfel : --
- suma de X0 000,00 (45% din prêtul total) EURO la data de DD.MM.2013 ( la o saptamina din ziu semnarii), prin virament bancar, in contul deschis in euro la ALTA banca pe numele FIICEI VINZATORULUI , C.N.P.
- iar diferenta de Y.000,00 EURO (5%) la data de DD.MM.2013 ( la predarea cheii), tot prin virament bancar in contul contul deschis in euro la ALTA banca pe numele FIICEI VINZATORULUI , C.N.P.

Eu, in calitate de vanzatoare, declar sub sanctiunea prevazuta de art. 292 COD PENAL pentru fals in declaratii, ca sunt de acord ca suma de .... EURO, reprezentand diferenta de pret ce urmeaza a fi achitata, sa o primesc prin virament bancar, in contul FIICEI ;
Eu, ABC in calitate de vanzatoare, declar sub sanctiunea prevazuta de art. 292 COD PENAL, ca sunt de acord cu inscrierea unei ipoteci legale pentru plata restului de pret in Cartea Funciara, conform Art. 2.386 pct. 1 Cod Civil . --

Cumparatorul intra de drept in stapanirea imobilului vandut din momentul autentificarii prezentului contract si de fapt la data radierii ipoteci legale instituita pentru plata restului de pret in Cartea Funciara, conform Art. 2.386 pct. 1 Cod Civil, data la care va fi predat si apartamentul .
Cumparatorul nu va putea instraina imobilul care face obiectul prezentului contract si nu il va putea greva cu nici o sarcina fara dovada achitarii integrale a pretului.
Eu, CUMPARATOR, am cumparat de la ABC imobilul descris in prezentul contract cu pretul de EURO, pe care il achit in intregime vanzatoarei in conditiile descrise mai sus si sunt de acord cu inscrierea unei ipoteci legale instituita pentru plata restului de pret in Cartea Funciara, conform Art. 2.386 pct. 1 Cod Civil
Totodata, eu, ABC , in calitate de vanzatoare, declar ca platile datorate catre utilitatile aferente imobilului ce face obiectul prezentului contract, sunt achitate integral catre furnizorii de utilitati iar imobilul in care este situat apartamentul nu se incadreaza in regimul constituirii de Asociatii de Proprietari.

Eu, ABC in calitate de vanzatoare, declar sub sanctiunea prevazuta de Art. 292 COD PENAL pentru fals in declaratii, ca acest imobil nu este scos din circuitul civil, nu formeaza obiectul vreunui litigiu, nu este grevat de sarcini, cu exceptia IPOTECII notata sub nr. in favoarea BANCII . care se radiaza concomitent cu intabularea prezentului contract, in baza DECLARATIEI autentificata sub nr. la Biroul Notarial, si a IPOTECII notate sub nr. …si sub nr. … in favoarea BANCII Ipoteca de rang I pentru suma de X0 000 ,00 euro, care se mentine si se va radia ulterior semnarii prezentului contract, pentru instrainare avand acordul bancii conform ADRESEI nr. …eliberata de BANCA, nu este vandut, donat sau ipotecat in favoarea vreunei persoane fizice sau juridice, nu am facut promisiuni de vanzare altor persoane si nu am incheiat antecontract de vanzare cu alte persoane privind acest imobil, garantand pe cumparator de orice evictiune totala sau partiala .Imobilul a fost continuu in stapanirea vanzatoarei, si nu a trecut in proprietatea statului in temeiul vreunui act normativ, garantand pe cumparator de orice evictiune totala sau partiala precum si contra oricaror vicii ascunse in conditiile Art. 1695 si Art. 1707 din Codul Civil .

Noi partile contractante convenim ca in cazul neplatii primei transe pana la data de DD.MM.2013 inclusiv, prezentul contract se considera desfiintat de drept fara somatie si punere in intarziere a cumparatorului, partile fiind repuse in situatia anterioara incheierii prezentului contract, in virtutea acestui pact comisoriu, conform Art. 1.553 Cod Civil .

In cazul desfiintarii prezentului CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE, vanzatoarea va retine suma de X0 000 EURO, achitati astazi, data autentificarii prentului contract prin virament bancar, cu titlu de daune .
IuliaCo, utilizator
Ce clauze ati mai cerut?
Dvs stiati de la bun inceput ca nu cumparati un imobil in conditii asa zise normale ci acel imobil este grevat de doua ipoteci chiar dupa cum se vede. Una se va radia concomitent cu intabularea dvs iar cea de a doua se va radia imediat ce cei 50% pe care I ati virat vor indestula Banca, practic zic eu in aceeasi zi caci contul vanzatoarei este deschis mai mult ca sigur la Banca care Are ipoteca de rang 1. Daca si dvs aveti cont tot la acea Banca , maxim in doua zile acest transfer se va face, Banca va da si ea declaratie de radiere care se va nota la CF . Altfel Banca nu si dadea acordul de instrainare!
Deci asa rezolvati partea cu sarcinile.
Apoi aveti pact comisoriu pentru prima transa de pret! a mai pus ipoteca legala a vanzatorului pt restul de pret ramas de achitat!
ContSters250994, utilizator
Multumesc pentru raspuns,

Am cerut ceva la modul acesta:

Noi partile contractante convenim ca in cazul care, dupa plata avansului, banca nu radiarza ipoteca pina la data de dd.mm.2013 (cu o zi inainte de plata transei 1) plata transei 1 stabilita pentru dd.mm.2013 inclusiv, se va amina pina la data eliberarii documentul de radiere a ipotecii de catre banca

si

Cumpărătorul nu-şi asuma riscul insolvabilităţii vânzătorului la data scadenţei datoriilor garantate real cu ipoteca asupra imobilului ce face obiectul prezentului contract.

Vinzatorul are si o poprire pe o suma de 3000 la aceea banca, de aceea ne ingrijoreza ca ipoteca s-ar putea radia cu probleme ...sau mai tirziu.

Eu banii pentru avans ii am in alta banca decit a vinzatorului.

Apoi aveti pact comisoriu pentru prima transa de pret! a mai pus ipoteca legala a vanzatorului pt restul de pret ramas de achitat!

Care in termeni mai "paminteni" ar insemna .... ? :">
IuliaCo, utilizator
Apoi aveti pact comisoriu pentru prima transa de pret! a mai pus ipoteca legala a vanzatorului pt restul de pret ramas de achitat!

Am citit definitiile "pact comsoriu" si "ipoteca legala a vinzatorului" -- Eu sint cumparator, deci am dreptate sa consider ca acest contract il avantajeaza mai mult pe vinzator protejindu-i imobilul pina la plata integrala - e corect sa fie protejat !
Dar si banii care-i dau eu avans cum se pot proteja ?

Daca nu se poate introduce nici o clauza in acest sens, atunci va fi decizia mea "sa risc sau sa nu risc" si ... probabil ca nu voi risca - si-l voi ruga pe vinzator intii sa-si rezolve ipoteca si apoi mai vorbim...

Imi scapa ceva? Va rog sa ma corectati ! :slap:
IuliaCo, utilizator
Banca va radia ipoteca de in data ce se va achita creditul, v am spus era de dorit sa aveti la aceeasi Banca contul pt ca viramentele se faceau in aceeasi zi.
2. Si daca doriti si daca nu ipoteca vanzatorului este legala, ea se aplica oricum! Numai daca vanzatorul renunta expres la ea in act atunci ea nu se inscrie.
Prima clauza putea fi inserata in contract desi va repet in adresa De acord de instrainare. bancii sunt stipulate Clar ca virmanetul se face numai in scopul achitarii si dupa achitarea Banca va da declaratia de radiere!

Astea sunt conditiile pentru cumpararea unui imobil cu probleme! Aveti posibilitatea sa l semnati si sa l achizitionati sau sa cautati altceva.......
Multumesc Joha !

Apreciez timpul si efortul dv., al tuturor in a ne impartasi din expertiza dv. !
=D> =D>

Dar tot nu sint de-acord cu faptul ca notara mea s-a "ciufulit" cind am cerut " clauze suplimentare".
IuliaCo, utilizator