Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare apartament ipotecat

Am o problema cu un apartament pe care l-am contractat in 2007 si achitat in intregime in 2008, care acum este gata. Am fost chemata sa semnam actele, dar am solicitat sa vad si eu coptractul inainte. Am avut surpriza sa constat ca in contract este trecut urmatorul lucru, citez: "Cu excepţia ipotecilor notate în favoarea CREDIT EUROPE BANK (ROMÂNIA) S.A. (fostă FINANSBANK (ROMÂNIA) S.A.), apartamentul ce face obiectul prezentului contract nu a fost scos din circuitul civil în temeiul vreunui act normativ, nu este grevat de alte sarcini sau servituţi, nu este supus nici unei forme de executare silită, aşa cum rezultă şi din Extrasul de Carte Funciară nr. ** eliberat de Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară – Biroul de Carte Funciară sector 5 Bucureşti, societatea vanzatoare, prin reprezentant garantând cumpărătorul împotriva oricăror evicţiuni totale sau parţiale conform art. 1337 Cod Civil"

Am intrebat ce este cu aceasta ipoteca si am primit raspuns ca imobilul, un apartament intr/un bloc cu alte 100 de apartamente, a fost realiyat cu credit de la banca si banca a impus anumite reguli privind vanzarea, ipoteca urmand sa fie ridicata de banca imediat ce se va incheia contractul. In acest sens mi/a trimis o adresa din partea bancii, in care se stipuleaza faptul ca banca este de acord cu instrainarea imobilului cu conditia ca dupa incheierea contractului sa ne prezantam la banca cu acest contract. Tot in aceasta adresa banca precizeaza ca dupa aducerea contractului, banca va proceda la radierea ipotecilor ce greveaza imobilul respectiv. Credeti ca totul este in ordine sau pot avea probleme ulterioare? Ce ma sfatuiti? As putea solicita introducerea unei clauze in contract care sa ma asigure impotriva unor situatii neplacutecum ar fi de exemplu daca banca nu se tine de cuvant sa ridice ipoteca?

Multumesc.
Asa se procedeaza in cazul imobilelor construite cu credit de la o banca finantatoare. Solicitati sa se adauge in contract, faptul ca vanzatorul se obliga sa plateasca bancii pretul obtinut in vederea radierii ipotecii ce greveaza imobilul.
Ca şi cum obligaţia pe care şi-ar asuma-o vînzătorul are vreo valoare. Cum ar putea fi constrîns, în situaţia în care el are intenţia să investească acei bani sau să achite diverşi creditori, în loc să-şi stingă datoria către bancă?

Firesc era ca banca să se oblige ferm faţă de cumpărător, să-i pretindă ca în schimbul acestei obligaţii să facă plata într-un cont anume al vînzătorului, plata în acel cont constituind temeiul obligaţiei băncii de a consimţi la radierea sarcinilor.

ªi mai firesc ar fi fost ca la data înstrăinării apartamentul să fie liber de sarcini.
Multumesc pentru informatii. In cazul in care refuz sa semnez contractul in aceste conduitii, avand in vedere ca in antecontract vanzatorul se obliga ca la data autentificarii contractului, apartamentul sa fie liber de sarcini, pot fi acuzata ca semnarea contractului nu se face din culpa mea, astfel incat sa pierd din banii dati?
...stipulati in contract ca vanzatorul se obliga sa plateasca in max 10 zile lucratoare parte din credit a.i. sa va predea permisul de radiere de pe ap dvs...in caz contrar stipulati penalitati...eu nu cred ca vor fi probleme...
themis a scris:

Ca şi cum obligaţia pe care şi-ar asuma-o vînzătorul are vreo valoare. Cum ar putea fi constrîns, în situaţia în care el are intenţia să investească acei bani sau să achite diverşi creditori, în loc să-şi stingă datoria către bancă?

Firesc era ca banca să se oblige ferm faţă de cumpărător, să-i pretindă ca în schimbul acestei obligaţii să facă plata într-un cont anume al vînzătorului, plata în acel cont constituind temeiul obligaţiei băncii de a consimţi la radierea sarcinilor.

ªi mai firesc ar fi fost ca la data înstrăinării apartamentul să fie liber de sarcini.

Vreti sa spuneti ca fara sanctiune nu exista obligatie? Dar si fara sa ne gandim la asta am putea pune si niste penalitati contractuale. Oricum e in culpa pentru ca nu vinde imobilul liber de sarcini, asa cum s-a precizat ca este prevazut in antecontract.

Banca nu e parte in contract, nu se poate obliga.B-)