Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cooptarea unui nou asociat - voturi necesare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cooptarea unui nou asociat - voturi necesare

Buna ziua,

Am o intrebare la care nu gasesc raspuns cautand in legea societatiilor comerciale, si anume: in cazul unei societati cu raspundere limitata, in situatia in care se doreste cooptarea unui nou asociat prin transfer de actiuni din partea administratorului, automat modificandu-se actului constitutiv, este nevoie de voturile tuturor asociatiilor? Mentionez ca la prima adunare a asociatilor, unul dintre asociati nu s-a prezentat. Ce se face in aceasta situatie?
Multumesc anticipat!
Da, trebuie intocmita o Hotarare Aga semnata de toti membrii. Daca nu se poate prezenta poate mandata pe cineva sa semneze in locul sau prin procura notariala
Tousi, conform art 192 alin (2) intradevar este nevoie de votul tuturor asociatiior pentru modificarea actului constitutiv,DAR conform art 193 alin (3) "Daca adunarea legal constituita nu poate lua o hatatrare valabila din cauza neintrunirii majoritatii cerute, adunarea convocata din nou poate decide asupra ordinii de zi, oricare ar fi numarul de asociati si partea din capitalul social reprezentata de asociatii prezenti" inteleg altceva, tinand cont ca ordinea de zi prevede modificarea actului constitutiv. Va rog astept un raspuns lamuritor... Multumesc
danielahanusimona, utilizator
Art. 192 alin. (2) nu se coroboreaza cu art. 193 alin. (3).
Art. 193 alin. (3) se aplica numai in situatia neadoptarii hotararii din cauza neintrunirii majoritatii (ceruta de lege sau prevazuta in actul constitutiv).
Art. 192 alin. (2) se aplica in situatia imposibilitatii adoptarii hotararii din cauza neintrunirii votului tuturor asociatilor.

P.S.:
Daca actul constitutiv deroga de la art. 192 alin. (2) si prevede o majoritate calificata pentru modificarea actului constitutiv, atunci devine aplicabil art. 193 alin. (3).