Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Efectul juridic al acordului de mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Efectul juridic al acordului de mediere

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti care este efectul juridic al documentului prin care se finalizeaza procesul de mediere. Va multumesc anticipat.
Acordul de mediere are valoarea unui inscris sub semnatura privata si cuprinde toate clauzele la care au consimtit partile aflate in conflict.
Acordul de mediere trebuie prezentat notarului public sau instantei,sub sanctiunea nulitatii absolute daca obiectul conflictului vizeaza drepturi reale,partaje,succesiuni si transfer al dreptului de proprietate.
Per a contrario,in alte situatii nu e necesar a fi autentificat sau incuviintat decat daca partile doresc asta..
Din situatiile practice cu care se confrunta mediatorii reiese ca in aceste situatii,este recomandabil ca acordul de mediere sa fie prezentat unui notar public,instanta incuviintand acorduri de mediere doar daca respectivul conflict este deja dedus judecatii.
Insa, partile pot respecta si implementa clauzele acordului de mediere si fara alte proceduri aditionale.