avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul impozit pe dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul impozit pe dividende

Cum se calculeaza impozitul pe dividende pentru suma 22000?
Cel mai recent răspuns: Calin87 , utilizator 00:07, 2 Martie 2014
dividente x16%=3520lei
Declarati . si platiti impozit 3520 lei si apoi distribuiti asociatiilor restul.
Inregistrarea 1171=457 val.22000 lei-div. brut
457=446 val. 3520 lei impoz. div.
457=5311 sau 5121 suma platita asociatiilor adica 18480 lei
succes!!
multumesc!
Buna seara!
Sunt mai nou in ale firmelor si am o nelamurire pe care probabil dumneavoastra o puteti inlatura.
In contextul unei microintreprinderi,care deci plateste impozit de 3% pe venit si care la sfarsitul anului scoate dividendele platind acel 16 % din ele catre stat, cum este aceasta societate influentata de natura cheltuielilor? Mai concret cum anume influenteaza nivelul cheltuielilor suma pe care o platesc ca impozit pentru o astfel de intreprindere?

Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se contabilizeza ? camilutza camilutza O microintreprindere neplatitoare de tva cu imp.pe venit . Administratorul a retras o suma de bani din contul bancar pt. achizitionarea unor produse personale. ... (vezi toată discuția)
Profit si dividende anomarairam anomarairam Buna ziua, Am in bilant la 31.12.2013 urmatoarele date: sold debitor 117 1211 sold creditor 121 2511 1. As putea sa imi recuperez pierderea din anii ... (vezi toată discuția)
Plata dividende kittycriss kittycriss buna am o intrebare. Societatea cu asociat unic care este si angajatul firmei cu norma intreaga CIM pe per nedeterminata, am inteles ca poate incasa dividende. ... (vezi toată discuția)