Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil pentru tatal daca acesta nu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil pentru tatal daca acesta nu poate beneficia mai este obligatoriu

buna ziua,
am si eu un copil care face 2 ani in iunie anul acesta si as vrea sa imi pastrez si ultima luna de indemnizatie. tatal lui nu a realizat venituri 12 luni consecutiv inainte de nasterea acestuia si nici in ultimele 12 luni asa ca nu vad cum ar putea beneficia de luna de concediu si nu vreau sa o pierd eu. tinand cont ca peste 4 zile intervine termenul de 60 de zile in care ar trebui sa anunte ca renunta la concediu nu stiu ce sa fac. el nu renunta el nu poate beneficia. cum fac? ce fac? am crezut initial ca daca copilul meu s-a nascut inainte de intrarea acestei legi care iti forteaza drepturile nu voi fi afectata dar se pare ca nu e cazul dupa cum citesc aici. va rog mult ajutati-ma.
OUG nr.111/2010 prevede:
Art. 11
Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate în situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), începând cu această dată, în situaţia în care ambele persoane din familia respectivă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) în situaţia în care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia.

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor,
Art. 4^1. -(1) in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna
(2) in situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului
(3) in cazul persoanei singure sau in cazul in care nu sunt indeplinite conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, prevederile art. 11 din ordonanta de urgenta nu se aplica
....

Daca nu indeplineste conditiile de intrare in CCC si de acordare a indemnziatiei, atunci dvs veti sta toata in CCC toata durata pentru care ati optat ...
multumesc mult, informatia principala pe care eu se pare ca nu am retinut-o corect este ca aceasta lege se aplica copiilor nascuti dupa 1 martie 2012 nefiind si cazul meu atunci, pentru ca cel mic s-a nascut in iunie 2011 deci presupun ca nu trebuie sa mai fac niciun demers si voi primi normal si cea de-a 24a luna de indemnizatie. insa daca iar nu am inteles corect spuneti-mi va rog cum fac dovada faptului ca nu indeplineste conditiile si unde ar trebui sa o depun
Corect , prevederile de mai sus sunt aplicabile numai in cazul in care copilul s-a nascut incepand cu data de 01.03.2012.
Nu trebuie sa faceti nimic dvs .. legea este clara in aceasta privinta .. dvs ati nascut in iunie 2011 si nu dupa 01.03.2012, inclusiv
Buna ziua

Fac parte dintre acele mamici care se incadreaza in aceasta prevedere si ma intereseaza cum fac dovada faptului ca tatal nu indeplineste conditiile celor 12 luni lucrate consecutiov si deci nu poate avea dreptul la indemnizatie - in ce consta aceasta dovada ? presupun ca de depus se depune cu 60 de zile inainte la acelasi birou unde se depun si restul actelor pentru indemnizatia mea..

va multumesc

1. Cand ati depus actele pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) trebuia sa depuneti si o declaratie a sotului impreuna cu o adeverinta fiscala ca sotul nu a avut venituri in toate cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Daca nu a depus aceste documente atunci le poate depune acum inainte de a inceta CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane