Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ani lucrati dupa iesirea la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ani lucrati dupa iesirea la pensie

Buna ziua!
Tatal meu este pensionar militar. Dupa iesirea la pensie a mai lucrat 8 ani in viata civila (cu contract de munca si taxe si impozite platite) si as dori sa stiu cum trebuie sa procedeze pentru a beneficia de pensie si pentru acesti 8 ani.
Va multumesc mult!
1. De la Casa de Pensii unde in acesti 8 ani angajatorii au depus contributia pentru pensii solicita o "adeverinta cu stagiul de cotizare.

2. Cu aceasta adeverinta se prezinta la Casa sectoriala de Pensii si solicita recalcularea pensiei prin valorificarea stagiului de cotizare lucrat si a veniturilor obtinute dupa pensionarea initiala.

Va multumesc mult pentru raspuns! Va mai rog frumos sa-mi spuneti daca la pasul 2, trebuie sa mearga la Casa de Pensii militara sau la Casa de pensii sectoriala care tine de Casa de pensii unde angajatorii din ultimii 8 ani au depus contributiile?
Casa de pensii sectoariala inseamna Casa de pensii militara (nu confundati cu casa de pensii a sectorului in care locuiti).