Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu stiu ce sa fac sa contest sau nu amenda de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu stiu ce sa fac sa contest sau nu amenda de circulatie

In data de 9 aprilie am fost oprit de radar pt ca circulam cu 61 km/h.
Cu aceasta ocazie sa constatat ca ai itp expirat de 2 zile.(am mentionat politistului ca am prgramare la ITP dar degeaba)
M-am ales cu o amenda de 825 ron .
Am refuzat sa semnez procesul verbal pt ca nu au vrut sa mentioneze in PV ca au ordin de misiune pe stada respectiva.
Mam interesat si amaflat de la reprezentantul politieirutiere ca nu au avut voie sa stea acolo.
Drept urmare mi sa comunicat ca asi scapa de amenda dar nu si de amenda de ITP.
Nu mi se pare normal din moment ce nu trebuia sa fie acolosi sa ma opreasca.
Mentionez ca a2 zi am facut ITP la RAR unde mi-au puricat masina care a fost f OK.
Va rog sa imi spuneti ce sa fac sa platesc amenda la jumate 412,5 sau sa fac contestatie...iar daca pierd 825 ron + evetualele chieltuieli de judecata.:sorry:
V as sfatui sa plătiţi amenda, decizia este totuşi a dvs.
O opinie persoanala
Potrivit dispoziţiilor pct. 3.1.1 lit. c din Norma de metrologie legală NML 021-05/23.11.2005, aprobată prin Ordinul nr.301/2005 al Biroului Român de Metrologie Legală, în condiţii normale de trafic, pentru cinemometrele care funcţionează atât în regim staţionar cât şi în regim de deplasare, pentru măsurarea vitezei eroarea maximă tolerată este de +/-4% din valoarea convenţional adevărată pentru viteze egale sau mai mari decât 100 Km/h..
(din cate imi aduc aminte radarele noi au 3% in stationare)

Asta inseamna ca ai toate sansele sa castigi partea de viteza (la calculare va fi 59,17 km/h viteza ce nu este sanctionata de OUG 195/02 R), cat despre faptul ca ai aflat ca politistul nu avea ce sa caute acolo, banuiesc ca au fost vorbe si nimic scris pe hartie, ceea ce inseamna ca in instanta reprezentantii institutiei or sa prezinte un raport detaliat al agentului prin care va motiva ca sa deplasat in locul acela la dipozitia verbala prin statia radio emisie/receptie a unui superior (sef schimb) si asta nu il impiedica sa constate si alte abateri decat pentru ceea care ai fost oprit.
In opinia mea ar merge contestat in ideea ca instanta poate anuleaza amenda pentru radar si eventual amenda ITP sa o transforme in avertisment in cazul in care va fi de acord ca politistul nu avea ce sa caute acolo sau pentru alte motive consemnate in plangere (daca se solicita in contestatie).
Este o parere proprie eu de exemplu mi-am pus ambitia si am castigat cu politia comunitara pentru ridicare auto
care era limita de viteza pe sectorul de drum respectiv?
Puteti contesta ca nu va costa nimic.
E posibil si sa obtineti castig de cauza.
E posibil si sa primiti doar un avertisment.
50km/h este limita pe drumul respetiv la periferia orasului.
Mihaineken, utilizator