Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RADARELE POLITIEI
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RADARELE POLITIEI

Un cetatean a fost surprins de radar circuland cu viteza pe un segment de drum unde limita este de 50 Km/h si i s-a comunicat ca ar fi avut 102 km/h.
I s-a intocmit proces-verbal, in care cetateanul a recunoscut ca se deplasa cu viteza intrucat se grabea, i s-a aplicat o amenda de 9 puncte si i s-a retinut permisul in vederea suspendarii dreptului de a conduce pe timp de 90 zile.
In prima zi cetateanul a si achitat jumatate din minimul amenzii, dar a atacat cu plangere procesul-verbal sustinand ca a circulat cu o viteza de 98-99Km/h( sub 100km/h), deci cu 41-50 km/h peste limita de viteza admisa
In codul rutier depasirea limitei de viteza cu 41-50Km se sanctioneaza cu amenda si 6 puncte penalizare.
Pentru depasirea limitei de viteza cu peste 50 km/h, sanctiunea este amenda si suspendare drept conducere 90 zile.
In Norma Biroului Roman de Metrologie Legala nr. 021-2005, modificata si prin Ordinul BRML nr.187/2009 la art. 3.1.1 se prevede:
3. Cerinţe metrologice şi tehnice
3.1. Cerinţe metrologice
3.1.1. Erori maxime tolerate pentru măsurarea vitezei:
b) pentru măsurarea vitezei, în condiţii normale de trafic, pentru cinemometrele care funcţionează numai în regim staţionar, eroarea maximă tolerată este de:
-  3 km/h pentru viteze până la 100 km/h;
-  3% din valoarea măsurată pentru viteze egale sau mai mari de 100 km/h;

c) pentru măsurarea vitezei, în condiţii normale de trafic, pentru cinemometrele care funcţionează atât în regim staţionar, cât şi în regim de deplasare, eroarea maximă tolerată este de:
- în regim staţionar, pentru măsurarea vitezei autovehiculelor aflate în trafic, eroarea maximă tolerată este cea prevăzută la lit. b);
- în regim de deplasare, pentru măsurarea vitezei proprii de deplasare a autovehiculului de patrulare, eroarea maximă tolerată este cea prevăzută la lit. b);
- în regim de deplasare, pentru măsurarea vitezei autovehiculelor aflate în trafic, eroarea maximă tolerată este de:
-  4 km/h pentru viteze până la 100 km/h;
-  4% din valoarea măsurată pentru viteze egale sau mai mari de 100 km/h.

Intrebare:
S-ar putea invoca in aparare ca avand in vedere diferenta de 2km/h peste 100km/h, aceasta se inscrie in eroare maxima tolerata a radarului( el sustine si are si martor ca avea 98-99 km/h si nu circula cu peste 100km/h) si ca urmare sa se ceara anularea sanctiunii complementare de suspendare a dreptului de a conduce?

Multumesc!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Si aceasta sustinere,poate fi o aparare,in situatia in care poate fi sustinuta de documente(norma la care va referiti).
Merita incercata aceasta aparare,dar mai departe stiti bine ca depinde de instanta.Totusi cred ca poate constitui o aparare de luat in seama.