avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procedura radiere masina cu pastrarea numerelor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procedura radiere masina cu pastrarea numerelor

Buna ziua! As dori sa va intreb cam care este procedura/pasi de radiere definitiva a unui autovehicul din circulatie cu mentiunea ca doresc sa tin numerele ca sa le pun pe urmatoarea masina
Cel mai recent răspuns: Frencu , utilizator 15:37, 14 Iunie 2018
Acte necesare radiere auto la cererea proprietarului

a) cerere/adresa a proprietarului prin care se solicita radierea la cerere, însoţită de copia unui document care atestă deţinerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
b) certificatul de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul C.I.);
c) plăcuţele cu număr de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul C.I.);
d) cartea de identitate a vehiculului dacă este menţionată în C.I.;
e) fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală;
f) trei exemplare completate ale certificatului de radiere;
g) documentele de identificare a solicitanţilor în original şi copii xerox;
h) declaraţia pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice în cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani.
◊ Persoana juridica solicitanta a radierii trebuie sa depuna pe langa documentele mentionate mai sus si adresa, delegatie, copie act identitate delegat, copie CUI societate


@ alexandru8

Daca ati vandut masina si vreti sa pastrati numerele, pastrati pur si simplu numerele, specificati pe contractul de vanzare bifa la "Doresc sa pastrez numerele de inmatriculare".
Noul proprietar isi ia numere rosii si inmatriculeaza auto.
Dvoastra la inmatricularea unui alt auto, folositi numerele respective.


Daca NU ati vandut auto, procedati cum vi s-a spus in mesajul de mai sus.
Bafta.
Ultima modificare: Duminică, 21 Aprilie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
masina este lovita si nu va mai putea circula niciodata din cauza daunei si o tin curte , recent am cumparat una identica si cea lovita doresc sa o tin de piese dar ca sa numai platesc taxe si sa pot muta numerele pe cea noua doresc sa o radiez, Aici este dilema mea daca o radiez imi vor lua si numerele? cum trebuie sa fac ca sa tin numerele pentru noua masina
legislatia prevede ca la radiere sa predati numerele de inmatriculare.

Ordinul 1501/2006) privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor

Art. 25. -
(1) Radierea se face pe baza depunerii certificatului de inmatriculare sau de inregistrare si a placutelor cu numar de inmatriculare (...)

atunci cand mergeti sa radiati masina sa depuneti concomitent si documentele pentru inmatricularea masinii noi si sa solicitati atribuirea nr de pe masina ce o radiati.

Art. 14. -
(4) In cazul in care proprietarul vehiculului intentioneaza transferarea dreptului de proprietate asupra acestuia si opteaza pentru pastrarea combinatiei numarului de inmatriculare, poate solicita atribuirea unui alt numar de inmatriculare, cu depunerea documentelor prevazute de alin. (1) si (3), daca cererea pentru pastrarea acesteia si cererea privind transcrierea transmiterii dreptului de proprietate nu sunt depuse concomitent la serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor competent sa inmatriculeze vehiculul. Placutele cu numarul de inmatriculare se pastreaza de catre proprietar, daca acesta a optat in acest sens.
Ultima modificare: Duminică, 21 Aprilie 2013
cyan, moderator
Daca am vandut masina, dar nu am specificat nicaieri ca vreau nr de înmatriculare, doar verbal i am spus celui care i zm vandut masina, vad ca omul o are la vanzare de a 2 zi, eu cum procedez pt recuperarea numerelor? Mulțumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum radiez un autoturism la schimbarea propietarului? bogdanalexandru13 bogdanalexandru13 Vreau s vand un autoturism care nu are timbrul de mediu platit. Autoturismul este inmatriculat pe RO din 1997. Din ce am citit radierea se face cand ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism la politie corad corad Buna ziua, dupa cum spune si titlul, vreau sa vand un autoturism, cunosc procedura de radiere la administratia fiscala, dar legea este atat de vaga cu privire ... (vezi toată discuția)
Cum radiez un autovehicul vandut avand in vedere ca mi s-au comunicat mai multe procese verbale de contraventie? Vasilica80 Vasilica80 Buna ziua Am avut un autovehicul pe care l-am vândut in 2010 urmând toate procedurile legale: contract de vânzare-cumpărare, radiat de la taxe si ... (vezi toată discuția)