Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj- expertiza apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj- expertiza apartament

Va rog ajutati-ma urgent cu un raspuns.
In cadrul expertizei apartamentului in vederea partajarii bunurilor comune obtinute in timpul casatorie ultimile date din experiza sunt:
valoare totala imbunatatiri:275.039.237 rol
valoare totala apartament: 1.138.098.953+275.039.237 rol=1.413.138.190 rol
valoare circulatie 1413.138.190 rolx0,67226=949.999.105rol rotund 950.000.000rol=95.000ron
CONCLUZII
iN VEDEREA PARTAJARII S-A EVALUAT APARTAMENTUL AMPLASAT IN ANSAMBLUL .......IN VALOARE DE 95.000RON.....21.230 EURO
iN APARTAMENT S-AU FACUT IMBUNATATIRI IN VALOARE DE 27.503 rol

Intrebarea bmea :care este valoarea apartamentului care v-a intra in masa partajabila? ca nu am inteles?
Valoarea de circulatie la care adaugati imbunatatirile
eu am inteles de la un avocat ca in cei 95.000 ron sun incluse si imbunatatirile...odata ce-i da valoare in lei , euro so dolari ca fiind de 95.000 lei
[editat- daca doriti raspuns de la avocat, mergeti ca cabinetul unui avocat, multumesc]
gi-jane2, moderator
la valoarea indicata de circulatie, 95.000 lei, s-a avut in vedere valoarea apartamentului impreuna cu imbunatatirile acestuia
Asa si e. Conteaza cat " face " acum apartamentul cu imbunatatiri cu tot daca apartamentul e cel partajat.
Asa e, imbunatatirile sunt incluse.
Totusi, poate ca v-ar ajuta o evaluare raportata la valoarea de piata. Pe de alta parte, nu stiu de ce nu ati pus pe seama imbunatatirilor un spor de valoare imobilului...