avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj- expertiza apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj- expertiza apartament

Va rog ajutati-ma urgent cu un raspuns.
In cadrul expertizei apartamentului in vederea partajarii bunurilor comune obtinute in timpul casatorie ultimile date din experiza sunt:
valoare totala imbunatatiri:275.039.237 rol
valoare totala apartament: 1.138.098.953+275.039.237 rol=1.413.138.190 rol
valoare circulatie 1413.138.190 rolx0,67226=949.999.105rol rotund 950.000.000rol=95.000ron
CONCLUZII
iN VEDEREA PARTAJARII S-A EVALUAT APARTAMENTUL AMPLASAT IN ANSAMBLUL .......IN VALOARE DE 95.000RON.....21.230 EURO
iN APARTAMENT S-AU FACUT IMBUNATATIRI IN VALOARE DE 27.503 rol

Intrebarea bmea :care este valoarea apartamentului care v-a intra in masa partajabila? ca nu am inteles?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:32, 24 Aprilie 2013
Valoarea de circulatie la care adaugati imbunatatirile
eu am inteles de la un avocat ca in cei 95.000 ron sun incluse si imbunatatirile...odata ce-i da valoare in lei , euro so dolari ca fiind de 95.000 lei
[editat- daca doriti raspuns de la avocat, mergeti ca cabinetul unui avocat, multumesc]
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2013
gi-jane2, moderator
la valoarea indicata de circulatie, 95.000 lei, s-a avut in vedere valoarea apartamentului impreuna cu imbunatatirile acestuia
Asa si e. Conteaza cat " face " acum apartamentul cu imbunatatiri cu tot daca apartamentul e cel partajat.
Asa e, imbunatatirile sunt incluse.
Totusi, poate ca v-ar ajuta o evaluare raportata la valoarea de piata. Pe de alta parte, nu stiu de ce nu ati pus pe seama imbunatatirilor un spor de valoare imobilului...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eroare de decizie intr-o hotarare judecatoreasca Lissa1 Lissa1 Cum se poate indrepta o eroare de decizie intr-o hotarare judecatoreasca de partaj bunuri comune? Care este valoarea unui bun imobil care, se ia in calcul? ... (vezi toată discuția)
Obiectiuni la raportul de expertiza mobexport mobexport Buna ziua Va intreb pentru a o ajuta pe o prietena intr-o problema cu privire la un proces de partaj. Procesul se judeca in alta localitate (nu cea in care se ... (vezi toată discuția)
Anulare raport de expertiza in cale de atac apel-respins ca netimbrat anadanaila anadanaila pe rolul unei judecatorii am avut o actiune de partaj judiciar, valoarea masei de partaj apreciind/o la suma de cca.15.000 lei avand in vedere ca valoarea de ... (vezi toată discuția)