Forum Discuţii juridice Executare silită folosire de catre debitor a unui autoturism pus sub ...
Discuție deschisă în Executare silită

folosire de catre debitor a unui autoturism pus sub sechestru

Buna ziua ,
va rog sa am lamuriti si pe mine , in cazul in care un autoturism este executat silit acesta apare imatriculat pna la recuperearea sumei datorate pe Biroul Executorului Judecatoresc care a efectuat executarea si debitorul mai poate folosi autoturismul in cauza in aceasta situatie ?
Multumesc
nu am inteles nimic din intrebare. dar sper sa te ajut. daca e instituit sechestru trebuie vazut ce fel de sechestru e cu sau fara deposedare. daca e cu deposedare nici nu ar trebui sa mai fie masina la tine. daca in schim un executor a constata ca exista o masina, iar acea masina nu a fost inca vanduta se considera ca ea apartine inca debitorului. daca in schimb masina a fost scoasa la licitatie si adjudecata, chiar daca nu s-a platit pretul catre BEJ masina nu mai e a debitorului. asa ca ......
Multumesc mult pt raspuns .
De fapt speta este alta , doresc sa cumpar o masina dar care apare inregistrata pe birou Executor Jud..... . La prima intrevedere s-a prezentat o persoana fizica asi dori sa stiu in cazul in care este pus sechestru pe aceasta masina ea apare ca imatriculata pe birou E.J sau este chiar imatriculata pe acesta !! Va multumesc mult pt ajutor si promtitudine !!!
revin cu precizarea de a considera ca este fara deposedare din moment ce o PF circula cu ea !!!!

gi-jane2, moderator