Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

In medie cam cat dureaza eliberarea certificatului de mostenitor?
Poate sa-l ridice altcineva si mie sa nu-mi comunice(eu nu am dat nimanui acest drept)?
Pot sa oblig cumnata sa -mi dea partea mea de mostenire in bani?
Este prea multa liniste si nu stiu de ce (cumnata nu mai raspunde la nici un numar de telefon)
Va multumesc tuturor pentru raspuns.
in principiu se obtine in cateva zile. in mod normal nu il poate ridica nimeni. d c nu te duci la notar sa verifici?
La eliberarea certificatului de mostenitor trebuie sa fiti toti mostenitorii prezenti , veti semna o Incheiere finala care preceda eliberarea certificatului de mostenitor.
Dupa eliberarea certificatului de mostenitor puteti cere iesirea din indiviziune in instanta daca nu se poate pe cale amiabila la notar.