avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

In medie cam cat dureaza eliberarea certificatului de mostenitor?
Poate sa-l ridice altcineva si mie sa nu-mi comunice(eu nu am dat nimanui acest drept)?
Pot sa oblig cumnata sa -mi dea partea mea de mostenire in bani?
Este prea multa liniste si nu stiu de ce (cumnata nu mai raspunde la nici un numar de telefon)
Va multumesc tuturor pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 13:11, 29 Aprilie 2013
in principiu se obtine in cateva zile. in mod normal nu il poate ridica nimeni. d c nu te duci la notar sa verifici?
La eliberarea certificatului de mostenitor trebuie sa fiti toti mostenitorii prezenti , veti semna o Incheiere finala care preceda eliberarea certificatului de mostenitor.
Dupa eliberarea certificatului de mostenitor puteti cere iesirea din indiviziune in instanta daca nu se poate pe cale amiabila la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certficat de mostenitor voiculescueugen voiculescueugen Am fost la succesiune . si a fost ceva cam de felul urmator .Notarul desi avea toate actele nu a vrut sa-mi comunice masa suucesorala sau alte relatii(acum o ... (vezi toată discuția)
Indiviziune aledical aledical BUNA ZIUA; AVEM UN TEREN SI VREAU SA FACEM IESIREA DIN INDIVIZIUNE ,CE ACTE AVEM NEVOIE ? CIT DUREAZA? CIT COASTA? UN DE SE FACE? (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate tatianachiric tatianachiric Doresc sa va pun o intrebare referitor la TITLU DE PROPRIETATE PAMANT.Mama mea impreuna cu fratele ei au mostenit o casa si pamant extra. si ... (vezi toată discuția)