Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizarea chelt de constituire / dezvoltare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizarea chelt de constituire / dezvoltare

Este gresit daca am amortizat cheltuielile de constituire / dezvoltare in 12 luni?
Perioada minima de amortizare este de 3 ani???
Conform OMFP 3055/2009, cheltuielile de constituire trebuie amortizate in cadrul unei perioade de maximum 5 ani.
Conform pct.76 (1)din ANEXA la OMFP nr.3055/2009 cheltuielile de constituire trebuie amortizate in cadrul unei perioade de maximum 5 ani. Cheltuielile de dezvoltare se amortizeaza pe perioada contractului sau pe durata de utilizare,dupa caz,conform pct.80 (1)din aceeasi anexa.
Sa inteleg ca nu este gresit daca le-am amortizat intr-un an, nu exista limita minima de amortizare a acestor cheltuieli.

Multumesc.
Amortizarea cheltuielilor de constituire intr-un an,nu este gresita. Revedeti ,pentru cheltuielile de dezvoltare,sa fie respectata perioada contractului sau durata de utilizare.
Cheltuielile de dezvoltare constau in realizarea unui site web, iar contractul a fost incheiat pe o perioada de 1 luna, cu posibilitate de prelungire, despre durata de utilizare nu se specifica nimic.