Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rebransare apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rebransare apartament

Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un apartament care momentan e debransat. Ati putea sa-mi spuneti ce costuri, aprobari, dar mai ales cat timp presupune rebransarea? Stau in cumpana pentru ca am locuit 1 an cu chirie intr-un apartament ce nu avea caldura, desi nu era debransat si nu mai vreau sa repet experienta. Problema era o teava sparta la subsol care trebuia reparata, iar locatarii, in marea lor majoritate batrani, au refuzat reparatia sub pretextul ca e mai bine asa, ca nu vor mai plati caldura.
Ce pot face in cazul in care ma lovesc de aceeasi problema cu apartamentul pe care intentionez sa-l cumpar?
Instalatia parte comuna intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari
Nu este general obligatoriu,daca ati intampinat neajunsuri intr--o locatie sa se repete situatia si cu proprietatea dvs
Pentru a preintampuna situatii neplacute anterior achizitiei apartamentului interesati-va temeinic daca exista conditiile pentru a beneficia de utilitati