Forum Discuţii juridice Executare silită Termen prescriere amenzi
Discuție deschisă în Executare silită

Termen prescriere amenzi

Cunostiinta are ameniz d e 300.000 lei ultima primita in 2010 nu are bunuri sau loc dee munca de pe urma caruia sa ii poata f retinuta o anume suma .Cand se vor prescrie acestea?
Codul de procedua fiscala prevede :
Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.
MUltumesc
Dar daca i s-au trimis instiintari de plata la adresa d domiciliu an de an caci mi-a zis ca s-au trimis somatii an de an desi practc stiu ca nu au ce sa execute
300 000 lei vechi sau noi??