Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Pe numele cui poate fi incheiat RCA - ul?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Pe numele cui poate fi incheiat RCA - ul?

Buna seara,

Exista o masina pe care o conduce Y deoarece X nu mai este printre noi... RCA-ul poate fi incheiat in continuare pe numele lui X?... X si Y nu erau casatoriti si au un copil minor... Cum procedeaza Y pentru a conduce masina lui X cu actele in regula (RCA)? Multumesc anticipat pentru raspuns!

O seara buna tuturor!
Răspunsul este evident nu, soluţia pt a conduce legal, copilul celor doi este moştenitor, ca descendent, fiind minor este reprezentat de părintele sau x.Obţine rapid certificatul de moştenitor şi apoi încheie asigurarea.
Bogdan Marinescu , Avocat
Nu stiu de unde si cum pot otine un certificat de mostenitor... unde trebuie sa merg si cu ce documente?...
La notariat trebuie sa mergeţi, competenta este data de ultimul domiciliu al defunctului x în speta dvs. Vi se vor comunica acolo taxe şi absolut tot ce va trebuie, certificat de deces, etc.
multumesc :)