Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto anual
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto anual

Buna ziua,

In luna aprilie 2013 am vandut o masina, un Audi A4 cu capacitatea cilindrica 1984 cm3.

Din cate am citit pe internet impozitul anual se plateste in functie de capacitatea cilindrica. As dori o confirmare in legatura cu aceasta si de asemenea unde pot gasi un document oficial cu valoarea impozitului.
Am gasit ca se plateste : 18 lei / pe fiecare 200 cm3 .. de la masina aceasta ar fi 1800 / an.
Pe anul 2013 am inteles ca fiecare localitate/judet au marit taxele cu inflatia. Eu sunt din Iasi unde au crescut cu 16% din ce am citit pe net.

Intreb acest lucru pentru ca la radiere m-au pus sa platesc o suma foarte mare pentru aceasta masina pentru 2012 si primele 4 luni ale acestui an, si anume un total de 540 lei.

Daca eu am radiat masina in aprilie anul acesta nu ar trebui sa platesc impozit doar pe aceste 4 luni ? Se ia pe tot anul ?

Pentru ca nu am platit pe 2012 la timp ce penalitati pot fi ? Mentionez ca pana in 2012 impozitul a fost platit la zi.

Pe site-ul primariei Iasi veti gasi Hotararea de consiliu(1/2013) privind taxele si impozitele locale
[ link extern ]

Solicitati-le inspectorilor de la directia de impozite si taxe decizia de impunere anuala.

In cazul dvs se plateste 18 lei/ 200 cmc sau fractie de 200 cmc
Impozitul pe an se calculeaza astfel :
1984/200cm3= 9,92 =>10
10*18=180 lei pe an , de plata 90 lei cu termen scadent 31.03.2013 si 90 lei cu termen scadent 30.09.2013.

Pentru primele 4 luni datorati 180/12*4=60 cu termen scadent 31.03.2013

Anul trecut ati datorat tot 180 pe an si trebuia sa achitati pana la termenele scadente(31.03.2012 si 30.09.2012) pentru a nu vi se calcula majorari de intarziere.

Majorarile de intarziere sunt de 2% pe luna sau fractie de luna intarziere de la data scadentei pana la data platii.

Presupunand ca ati achitat in mai 2013:
-pentru suma de 90 lei cu termen scadent 31.03.2012 majorarea este de 14luni*2%*90 =25 lei
-pentru suma de 90 lei cu termen scadent 30.09.2012 majorarea este de 8luni*2%*90=15 lei
-pentru suma de 60 lei cu termene scadent 31.03.2013 majorarea este de 2luni*2%*60 =3 lei

Deci totalul de plata ar fi : 180+60+25+15+3=283 lei
Multumesc de informatii.

Am fost la directia impozite si am avut alte surprize.

Intr-adevar doamna de acolo mi-a spus ca trebuia sa platesc pentru masina 240 RON si ceva penalizari, de 20-30 RON .. este in regula. Pana aici totul bine.

Doar ca restul de 300 RONi, cica ar fi penalizari ca nu as fi platit impozitul pe alta masina ce am avut-o in perioada 2009-2011. Asta mi se pare furt la drumul mare, furt pe fata.
Nu figurez in calculator ca in momentul radierii as fi platit impozitul.

Stiu sigur ca in momentul in care am radiat cealalta masina in 2011 am platit impozitul la zi, de altfel nici nu-mi radiau masina daca nu plateam.

Problema este ca nu mai am chitanta sa dovedesc. Mi-au spus clar ca daca vin cu chitanta precum ca am platit imi vor restitui banii, altfel nu am cum sa dovedesc ca am platit si nu-mi pot returna nimic.

Mi se pare penibil, pai daca nu pastrez chitanta de anul acesta cum am radiat masina si peste 5 ani merg sa inmatriculez alta masina, inseamna ca iar e posibil sa ma scoata dator, sa-mi zica ca am 1000 RONi restanta de la masini ?

Ce pot face sa-mi recuperez banii platiti de doua ori ?
Ma enervez mai tare ca sunt prostit pe fata.

Nu mai am citanta si cei de la taxe si impozite ma mint in fata ca am restante si nu figurez in calculator si ca si nu au timp sa se uite prin dosare dupa chitante.
ionut_2005ro, utilizator
Atunci cand ati vandut masina vi s-a eliberat un certificat de atestare fiscala, in care trebuia sa figurati cu toate obligatiile fiscale achitate la zi. Este adevarat ca nu puteati scoate din evidentele fiscale masina daca nu erau toate obligatiile achitate.
Poate aveti acest certificat.
Oricum, va sfatuiesc sa va inscrieti in audienta la seful directiei de impozite si taxe sau la primar si expuneti situatia dvs. Solicitati sa va fie consultat dosarul fiscal.