Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare inscopuri de TVA a unei SRL cu asociat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare inscopuri de TVA a unei SRL cu asociat strain

Buna seara,
Sunt noua in acest forum si as dori daca ma puteti ajuta in urmatoarea problema:
O persoana straina a cumparat un SRL care nu a avut nici o activitate si doreste sa efectueze achizitii si livrari din UE si din non UE. Pentru aceasta eu l-am rugat sa-mi faca in primul rand o procura notariala pt depunerea declaratiilor la ANAF. Am uitat sa spun ca acest SRL este neplatitor de TVA.Pentru inregistrarea la finante trebuie depuse declaratiile:
- formularul 030 ( si nu se mai depune 010? );
- anexa 2 pt inregistrarea in scopuri de TVA ( in declaratie trebuie completat NIF-ul pe care dansul nu-l are)
- inregistrarea in ROI .
Pana nu primeste legitimatie de sedere si NIF pot depune vreo declaratie?
Nu intelege ca pana nu declar in ROI nu poate incepe activitatea.
Va rog mult sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat !
Va multumesc.
Ce sa faceti Dv.cu procura acestuia ? Daca nu stiti mai nimic despre ce trebuie sa faceti de ce va angajati la asa ceva ?

Daca firma nu este platitoare de tva : mai recititi ce este scris in postarea Dv. si taiati toate acele paragrafe care se refera la tva, inclusiv cel pentru ROI. Apoi interesati-va (la Fisc) daca nu cumva firma a fost declarata inactiva.

Nu se intelege daca noul proprietar doreste ca firma sa devina platitoare de tva.
Doreste sa se inregistreze ca platitor de TVA.Doream sa stiu care ar fi pasii de urmat.
Va multumesc.