Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Masina confiscata sau dosar penal
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Masina confiscata sau dosar penal

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti daca este posibil pe baza un plangeri sau adrese facute la politie confiscarea unei masini inmatriculate in spania foarte probabil fara rca valabil si acte,
respectiv am fost accidentat de catre o masina de spania nu eram de fata in momentul accidentului respectiv in parcare, a fost vazut numarul de inmatriculare si cine este conducatorul auto.
Doresc sa stiu daca voi face o plangere la politie si se dovedeste faptul ca aceasta masina nu avea RCA valabil respectiv nu o sa pot sa imi repar masina i se va intampla ceva acestui conducator auto sau macar se va pune sechestru pe masina pentru a nu accidenta si alti conducatori auto?
sau va scapa doar cu o sanctiune?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Admin, administrator
dorinstan a scris:

am fost accidentat de catre o masina de spania nu eram de fata in momentul accidentului

Concret ,daca nu eram de fata in momentul accidentului cum a fost posibil am fost accidentat de catre o masina de spania ??
Daca in urma plangerii,organele in drept verifica si confirma aspectul referitor la accident,la faptul ca soferul vinovat nu a detinut documente valabile,pot dispune diferite masuri care insa nu vizeaza sechestrarea autoturismului
Nu se justifica sechestru pe masina pentru ca in fapt auto nu este de vina ca este condus de soferi care nu respecta normele de circulatie si comit contraventii sau infractiuni
Exista o solutie mai simpla in cazul in care nu are asigurare: [ link extern ] /

Condiţii de intervenţie a Fondului: Fondul intervine, în principiu, dacă accidentul cauzator de prejudicii s-a produs:
pe teritoriul României şi autovehiculul care a provocat accidentul a rămas neidentificat sau autovehiculul identificat era neasigurat şi avea locul obişnuit de staţionare în România sau într-un stat terţ faţă de statele din S.E.E.;
Buna ziua,
imi cer scuze daca nu am putut sa descriu mai exact cum s-a produs accidentul respectiv, masina era parcata, acest individ a parcat langa mine cand a dat cu spatele sau cu fata m-a atins dupa care a plecat nu a stat la locul accidentului, noroc sau ghinion un vecin a vazut cele intamplate mai sus,
ideea este daca fac plangere se poate intocmi dosar penal sau confisca masina din ce cauza pun aceasta intrebare - foarte probabil masina nu avea RCA valabil la data respectiva si creca nici acuma
Se poate intampla ceva acestui individ ?
multumesc
In raport de aspectele mentionate,chiar daca promovati plangere penala,nu se va dispune in final trimiterea in judecata
Pentru inexistenta RCA,eventual se poate dispune o sanctiune contraventionala
Pentru recuperare prejudiciu suferit in urma evenimentului,daca detineti probe temeinice,
puteti promova actiune civila impotriva autorului evenimentului
fapta de a nu declara un accident in urma caruia a rezultat numai avarierea sau alte pagube materiale este considerata contraventie si se sanctioneaza cu amenda si suspendarea permisului de conducere ptr 30 de zile.
lipsa asigurarii RCA este tot o contraventie.
numai in cazul fugii de la locul accidentului sau nedeclararii unui accident in urma caruia au rezultat decesul sau victime omenesti constituie infractiune si se intocmeste dosar penal.