Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se tranzactioneaza partajul rezultat in urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se tranzactioneaza partajul rezultat in urma divortului ?

Buna ziua ,
In urma divortului , eu si sotia ne-am lichidat regimul matrimonial intr-o forma tranzactionala definitiva. Prin conventia de divort ne-am exprimat amandoi vointa sa facem partajul tuturor bunurilor noastre indiferent de natura lor.Din conventia de divort reiese clar ca punem capat tuturor conturilor , socotelilor, drepturilor, datoriilor sau revendicarilor . Eu voi beneficia de dreptul de proprietate asupra unei case cumparate in romania, Sotia mea apare alaturi de mine in actul de vanzare cumparare in calitate de cumparator al acestei case. In sentinta de divort ia declara in mod explicit renuntarea si cedarea tuturor drepturilor ei in favoarea mea si ma imputerniceste sa fac toate demersurile sa pot dobandi intreaga proprietate. Doresc sa-mi fac actul de proprietate pe numele meu pentru aceasta casa. Care este procedura de urmat ? Divortul a fost pronuntat in strainatate.
Va multumesc de ajutor.
Buna ziua,
Va trebui sa transcrieti divortul in Romania.
Actul de proprietate actual si sentinta transcrisa ramasa definitiva va dovedesc erga omnes dreptul de proprietate doar al dumneavostra.
Inscrieti acest drept in cartea funciara.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Va multumesc frumos de ajutor,
Deci trebue sa merg sa efectuez modificarile in cartea funciara ? se trece pe la notar sau direct la cartea funciara ? cum trebue sa procedez ? Este imperativa transcrierea divortului ? prezentarea actului de divort tradus si apostilat + copia conforma si apostilata si tradusa a hotararii judecatoresti nu sunt suficiente ?
Va multumesc pentru atentia acordata !
Buna ziua,
trebuie transcris divortul apoi va adresati cartii funciare pentru ca sa fiti trecut unic proprietar.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Va multumesc mult pentru sfaturile d-voastra.
O zi buna.
Acum , pot completa raspunsul prin experienta faptului trait.
A fost nevoe doar de recunoasterea actului de partaj(convetia de divort) de catre o instanta din tara, A durat cam 5 luni procedura. Actul de vanzare cumparare + decizia justitiei dupa care procedura de reintabulare la cadastru . Asta a fost.
Multumesc de ajutor si sfaturi.